הגיור האלטרנטיבי צובר תאוצה

בבתי הדין העצמאיים של "גיור כהלכה" מדווחים על עלייה חדה במספר הפונים לרשת מאז פסיקת בג"ץ בסוגיית הגיורים הפרטיים.

ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשע"ו

בית דין עצמאי
בית דין עצמאי
צילום: ''גיור כהלכה''

בבתי הדין העצמאיים האורתודוקסיים של 'גיור כהלכה' מדווחים כי מאז פסיקת בג”ץ בסוף החודש שעבר, אשר הכירה בגיורים אורתודוקסיים פרטיים לעניין חוק השבות ומרשם האוכלוסין, חלה עלייה של כ-50% במספר המתעניינים בגיור.

לפי נתוני בתי הדין, בעוד לפני פסיקת בג”ץ בכל יום התקבלו בין 10 ל-20 פניות של מתעניינים, מאז פסיקת בג”ץ המספרים נעים בין 20 ל-30 פונים ביום.

לפני הפסיקה קיימו ב'גיור כהלכה' כינוס אחד של בית הדין בכל שבוע בו גוירו כ-6 מתגיירים. אולם, בשבוע שקדם לחג הפסח האחרון התקיימו שלושה כינוסים של בתי דין בהם גויירו 17 מתגיירים. עוד מדווחים בבתי הדין כי לאחר הפסח מתוכננים כבר בין 20 ל-30 גיורים נוספים.

רשת בתי הדין העצמאיים של “גיור כהלכה” הוקמה באוגוסט שעבר כמענה לטרפוד החלטת הממשלה בדבר הרחבת הפעילות של מערך הגיור הממלכתי שזכתה לכינוי "חוק שטרן".

בתגובה לטרפוד הוכרז על הקמת רשת בתי הדין בהובלתו של הרב נחום רבינוביץ’, ראש ישיבת ההסדר במעלה אדומים ומבכירי רבני הציונות הדתית - ובשותפות עם הרב דוד סתיו, רבה של שוהם ויו”ר רבני צהר, פרופ’ בני איש שלום, העומד בראש בית מורשה, הרב שלמה ריסקין, רבה של אפרת והרב ד”ר שאול פרבר, יו”ר ארגון עתים.

מאז הוקמו, גויירו במסגרת בתי הדין כבר למעלה מ-200 מתגיירים, רובם עולים ממדינות חבר העמים לשעבר. לצד זאת, בדיון שהתקיים בוועדת העלייה והקליטה של הכנסת בתחילת אפריל, דיווח יו”ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה על ירידה של 10% במספר המתגיירים במערך הגיור הממלכתי.

ב'גיור כהלכה' מציינים, "העובדה שבית המשפט העליון פסק כי גיור אורתודוקסי פרטי יוכר לצורך מרשם האוכלוסין מצמצמת עוד את ההבדל בין הגיור הפרטי לגיור הממלכתי והופכת את הגיור הפרטי לאופציה נוספת עבור אלפי הישראלים שרוצים בגיור".