בריטניה כופה לימודי ליבה על החרדים

בעוד בארץ מתנהלים מאבקים מול מוסדות החינוך החרדיים על לימודי ליבה, בבריטניה הורה בית המשפט להטמיע לימודי ליבה במערכת החינוך.

חיים לב , כ"ד בניסן תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Office XP

למרות התנגדות הקהילה החרדית המקומית, בית המשפט בבריטניה הורה למוסדות החרדיים להטמיע לימודי ליבה בין כותליהם.  

בחדשות 2 דווח כי השופט יו בריין הבהיר כי ילדים שנשלחו לבתי ספר חסידיים צריכים לקבל חינוך שווה לכל חבריהם כדי "שיהיו מוכנים לחיים האמיתיים". 

"ילדים שנשלחו לבית ספר חסידי עצמאי זכאים לאותה רמת השכלה כשל כל ילד הנשלח לבית ספר עצמאי", הבהיר השופט בריין. "לבית הספר המשרת את הקהילה הזו, יש את החובה החוקית להעניק השכלה זו כתנאי בעת ההרשמה".

מנגד, בישראל המדינה "מפילה" את האשמה על ההורים החרדים שסירבו להעניק לילדיהם חינוך הכולל לימודי ליבה. כך התברר מכתב ההגנה שהגישה המדינה בשבוע שעבר בתביעה שהוגשה על ידי 52 חרדים לשעבר בטענה כי לא למדו לימודי דיבה כשהיו צעירים, סיימו את לימודיהם עם "ידע בסיסי בלבד" וכעת נפגעה יכולתם להשתלב בשוק התעסוקה.

מכתב ההגנה עולה כי אם התביעה תתקבל - המדינה תתבע פיצויים מהוריהם של התובעים וממוסדות החינוך שבהם למדו.

"התובעים למדו בבתי ספר על פי בחירתם ובחירת הוריהם, וככל שהם סבורים שהלימודים בבתי ספר אלה גרמו להם נזק, היה מקום לצפות שיפנו את טענותיהם כלפי הוריהם או כלפי בתי הספר בהם למדו", נכתב בכתב ההגנה שהגישה הפרקליטות.

עוד נכתב כי "תכנית הלימודים בבתי הספר החרדיים כוללת רמה נמוכה יחסית של לימודי היסוד. מבנה לימודים זה הוא תוצאה ישירה של דרישה והעדפה של החברה החרדית".