כתב ההגנה של סרנה: פרודיה ומשל

כתב ההגנה שהגיש העיתונאי יגאל סרנה בתביעה שהגישו נגדו בני הזוג נתניהו חושף כי סרנה איננו עומד על כך שהסיפור שסיפר עליהם מדויק.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ה בניסן תשע"ו

סרנה
סרנה
צילום: פלאש 90

העיתונאי יגאל סרנה הגיש לבית משפט השלום בתל אביב את כתב ההגנה בעקבות התביעה שהגישו נגדו בני הזוג נתניהו, ראש הממשלה ורעייתו שרה.

נזכיר כי התביעה הוגשה בעקבות פוסט שפרסם סרנה בפייסבוק, בו נכתב "תרדפו את שוברים שתיקה. הכו בשמאלים. חבטו באשכנזים. רוצצו תחקירנים. חסמו פיסבוק. סיתמו פיות. תעלימו את המציאות. אבל כשבלילה (מעשה שהיה) נעצרת שיירת ראש הממשלה הכבדה, ארבעה רכבים שחורים ועוד ועוד מאבטחים ומגינים ורכבים ונפלט ממנה בחושך אל כביש 1, בצעקות, גבר לא צעיר שהוא עילת הכל, כי אשה אחת לא רוצה שהוא ישאר איתה באוטו ושמה ללעג את כל האבטחה ובעצם את כל המדינה, זה חלק מהחיים. תעשו כל רעש אפשרי שלא נשמע שהכל עולה באש השגעון. הכו בתופים".

לקריאת כתב ההגנה המלא לחצו כאן

בראשית כתב ההגנה, אשר הוגש בשמו על ידי עורכי הדין אביגדור פלדמן וליאור אפשטיין, טוען סרנה כי מטרתו של כתב התביעה היא פגיעה אישית בו וכי היא נועדה "לחסל עתונאי כלכלית ופיסית באמצעות צבא האמת של ביבי".

בהמשך כתב התביעה מתברר כי סרנה איננו עומד מאחורי הסיפור שסיפר בפוסט בפייסבוק בעקבותיו הוגשה התביעה נגדו.

מחד קובע סרנה "הפרסום הוא אמת ותמים בהתבסס על מקורות ראויים ואמינים ובהיותו נושא מאפיינים זהים לאפיזודות ידועות בחיי המשפחה".

אולם, מנגד הוא כותב, "הנתבע יטען כי הרשת החברתית מתירה פרסום פחות מוקפד ומרוסן מן העיתונות המסורתית, כי האירוניה העצמית של הרשת החברתית ומעמדה כעיתונות פוחזת במקצת המטילה ספק בכל, ולוקחת עצמה לא לגמרי ברצינות, מתירה כתיבה מסוג פרודיה ומשל, וכי קוראי פוסטים בפייסבוק אינם מתייחסים ברצינות תהומית לכל מה שמתפרסם שם".

סרנה טוען עוד בכתב ההגנה כי "גבול הסבילות של חופש הביטוי בפייסבוק נמצא הרבה מתחת לזה של העיתונות המסורתית, וכל כן יש לשפוט את הפרסום על פי כללים אלה שמכוחם ניתן לראות בפרסום דנן גם משל, היפרבולה, הגזמה, הגחכה ולא בהכרח שיקוף מדויק של מציאות ריאלית, אלא של מציאות אפשרית. ועל כן יש לשפוט הפרסום על פי כללי הז'אנר של פוסט בפייסבוק".