43 שנה אחרי: הוכר כנכה צה"ל

בתום משפט מסובך וארוך, הכיר בית משפט בבאר שבע בתושב אשקלון בן 64 כנכה צה"ל. עו"ד גל אביהוד: "איתרנו את העד שראה אותו במלחמה".

בני טוקר , כ"ט בניסן תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון

אחרי 43 שנה: הוכר כנכה צה"ל

בתום משפט ארוך שנמשך חמש שנים בבית המשפט בבאר שבע, הוכר תושב אשקלון בן 64 כנכה צה"ל, זאת 43 שנים לאחר מלחמת יום הכיפורים, אז נפצע כשלחם בסיני.

עו"ד גל אביהוד שייצגה את האיש עם עו"ד שי רובין, אומרת לערוץ 7 שמדובר בפסק דין תקדימי שעושה צדק עם חייל שלחם בגבורה למען ישראל ונפצע בפצעים נפשיים המלווים אותו עד היום.

היא מציינת כי האיש נפצע מיד בתחילת המלחמה, "ביום הראשון של מלחמת יום כיפור, הוא נפגע בצורה די קשה בהלם קרב, והוא הסתתר לאחר מכן תקופה די ממושכת בתוך בונקר. אני מניחה שבמהלך ימי הלחימה לא היה זמן לטפל בו. לאחר המלחמה העבירו אותו במסוק במצב די קשה כשהוא עדיין בהלם, לבית החולים סורוקה".

לדבריה במהלך כל השנים הצבא לא הכיר בו כנכה צה"ל, "לא היו הרבה רישומים רפואיים על מה שהוא עבר, וחלפו שנים רבות. הפגיעה הקשה הותירה את רישומה על האיש, הוא אמנם התחתן והקים משפחה אך בשל מצבו הרפואי סבל מקשיים רבים. באותה תקופה הצבא נטה שלא להכיר בהלומי קרב כנכי צה"ל מתוך גישה שזה מה שיעזור להם להשתקם בחיים האזרחיים".

המשפט החל לפני כחמש שנים בבית המשפט בבאר שבע. המפנה היה בהצגת העד ששפך אור על הפרשה, "ככל הנראה בגלל הפגיעה נותק הקשר בין האיש למשפחתו, והם ביקשו משכן ששרת לא רחוק מרפידים, לחפש אותו. הוא אכן מצא אותו בבונקר באחד הבסיסים וראה את מצבו. במהלך המשפט המדינה טענה שאירועי החיים הם אלה שהובילו אותו למצב שבו הוא נמצא כיום, דבר שהוכח כמופרך. ברור לחלוטין שהוא אכן נכה צה"ל שנפגע מהלם קרב".

עו"ד גל אביהוד, חשה סיפוק רב לנוכח ההחלטה, "גם הוא שמח מאוד, זה מסיר מעליו עננה כבדה גם של בושה. הוא שמח שסוף סוף מכירים בו ויש גושפנקא למצב שלו. כעת משיש פסק דין ואנחנו ממתינים לוועדה רפואית, כולנו מקווים שמשרד הביטחון ייקח עליו אחריות, יש כיום מערך שלם של תמיכה בחיילים הלומי קרב וקבוצות תמיכה מיוחדות. הוא גם יקבל פיצויים לפחות על חלק מהתקופה".