"חיילים אלמונים" בביצוע מחודש

לקראת יום הזיכרון, ולרגל 70 שנה לתנועת המרי העברי, אנסמבל "שיר אדמה" מגיש בביצוע מחודש את הסינגל "חיילים אלמונים".

קוביס , א' באייר תשע"ו

אנסמבל שיר אדמה
אנסמבל שיר אדמה
צילום: יח"צ

באנסמבל "שיר אדמה" אומרים כי "כמוזיקאים המנגנים מזה שנים את שיריה המכוננים של ארץ ישראל, אנו מבקשים להחיות את הזיכרון הלאומי, ובתוכו שירי מחתרות ארץ ישראל, באופן שבו יוכל הדור הצעיר להתחבר למורשת שלא תמיד נגישה בעבורה.

שירים אלו מסוגלים להעביר הלאה את לפיד הזיכרון של אותה תקופה קשה ונשגבת. בנוסף, אנו רואים לנכון לאגד את שירי כלל המחתרות יחד, באלבום אחד, בהצדעה להתעלותן של המחתרות מעל המחלוקות, סביב המכנה המשותף של תקומת העם בישראל. כמחווה לאיחוד, יתארחו באלבום אמנים מהשורה הראשונה, המזוהים עם זרמים שונים בישראל, ויסמלו את יכולתנו כעם להתאחד, לצד המחלוקות הקיימות".

אנסמבל שיר אדמה מתמחה בשירי ארץ ישראל, וביצע בשנים האחרונות אלפי שירים עבריים בעיבודים מקוריים, וביניהם גם את שירי המחתרות. האנסמבל  מקיים הופעות רבות בכל רחבי הארץ, כולל על במות ארגוני המחתרות – בית ז'בוטינסקי, מוזיאון הלח"י, בית אצ"ג, מרכז מורשת בגין, ובאירוע הממלכתי לזכרו של זאב ז'בוטינסקי. 

לקראת יום הזיכרון, ולרגל 70 שנה לתנועת המרי העברי, אנסמבל "שיר אדמה" מגיש בביצוע מחודש את הסינגל "חיילים אלמונים". שיר זה, שחובר על ידי יאיר שטרן, היה להמנון תנועת האצ"ל עד לשנת 1940 ולאחר מכן המנון תנועת הלח"י. הסינגל הינו הסנונית הראשונה מתוך אלבום שעליו עובד האנסמבל בימים אלו, המחדש את כלל שירי המחתרות: השומר, פלמ"ח, חי"ש, אצ"ל ולח"י. 

בחודש אוגוסט הקרוב ימלאו 70 שנה לתקופת "תנועת המרי העברי", אשר איגדה את המחתרות העבריות בארץ ישראל לאחר סיום מלחמת העולם השנייה: הפלמ"ח, האצ"ל והלח"י. בתקופה קצרה זו של אחדות פעלו שלוש המחתרות יחד, במטרה להביא לסיום המנדט הבריטי ולהקים מדינה יהודית בארץ ישראל. בין הפעולות שבוצעו על ידי תנועת המרי העברי: שחרור 200 מעפילים ממחנה המעצר בעתלית, ליל הרכבות, פיצוץ המטוסים הבריטיים בשדה התעופה בלוד, קסטינה וסירקין, וליל הגשרים. 

באנסמבל "שיר אדמה" אומרים כי "כמוזיקאים המנגנים מזה שנים את שיריה המכוננים של ארץ ישראל, אנו מבקשים להחיות את הזיכרון הלאומי, ובתוכו שירי מחתרות ארץ ישראל, באופן שבו יוכל הדור הצעיר להתחבר למורשת שלא תמיד נגישה בעבורה. שירים אלו מסוגלים להעביר הלאה את לפיד הזיכרון של אותה תקופה קשה ונשגבת. בנוסף, אנו רואים לנכון לאגד את שירי כלל המחתרות יחד, באלבום אחד, בהצדעה להתעלותן של המחתרות מעל המחלוקות, סביב המכנה המשותף של תקומת העם בישראל.