העולה החדש שהפך לשר הקליטה

לרגל יום העצמאות ה-68 של מדינת ישראל, פרויקט מיוחד על מקצת מרשימת ההצלחות וההישגים הייחודיים של מדינת ישראל

רבקי גולדפינגר , ב' באייר תשע"ו

ישראל היא עדיין אבן שואבת ליהודי העולם. יולי אדלשטיין
ישראל היא עדיין אבן שואבת ליהודי העולם. יולי אדלשטיין
ללא קרדיט צילום

קבלת הפנים לאסיר ציון המשוחרר יולי אדלשטיין הייתה חגיגית והשתתפו בה ראש הממשלה ושר הביטחון.

כשמחלון המטוס אפשר היה לצפות באדמת הארץ, הוא פרץ בבכי נרגש. "ראיתי את הדקלים של שדה התעופה ולא האמנתי שאני באמת כאן". מדי שנה ביום העצמאות הוא חוגג גם את יום שחרורו מהכלא הסובייטי.

הפעיל הציוני הצעיר הפך ברבות השנים לשר לקליטת עלייה בממשלת נתניהו הראשונה. החל מהכנסת ה‑19 הוא מכהן בתפקיד יו"ר הכנסת.

מתוך החוויה האישית שלך, איך מדינת ישראל כקולטת עלייה?   

"רק מי שחווה על בשרו את הכמיהה הממושכת לעלות לציון, להלך על אדמתה ולגעת בכותל, בוודאי לאחר תקופה של סירוב ומאסר ממושך ומייסר - יכול להכיל את קשיי הקליטה בארץ אחרת, עם מאפיינים ושפה אחרים וקשיי התאקלמות טיפוסיים.

"ללא כל ספק, קליטת העלייה היא אחד המאפיינים הבולטים של ישראל עוד מיום היווסדה ואף קודם לכן. עד עצם היום הזה היא מהווה אבן שואבת ליהודי העולם, גם אם בהיקפים ובדרכים אחרות. חוק השבות הייחודי שלנו נתן לכך גושפנקא חשובה, בהצהרה הפותחת שבו: 'כל יהודי זכאי לעלות ארצה'. הקליטה המאסיבית של עולי ברית המועצות לשעבר, מבצעי ההטסה של יהודי אתיופיה, הפעילות של הסוכנות היהודית ויתר השליחים והארגונים, בהם 'נפש בנפש' בצפון אמריקה - כולם מהווים מכלול מרשים של פעילות ציונית קולטת עלייה שנמשכת מאז ועד היום, מתימן ועד צרפת, מארצות הברית ועד אוקראינה".

כשר הקליטה לשעבר, על מה שמת דגש במיוחד בתהליך הקליטה?

"אני משוכנע שגם התפקוד שלי כשר לקליטת העלייה הושפע במידה רבה מההיכרות הבלתי אמצעית שלי עם משמעות הקליטה בארץ חדשה. בראש הנושאים שבהם מצאתי לנכון לטפל היו מצוקות הדיור והתעסוקה של העולים, הלחם והחמאה. בנוסף לכך, שמתי דגש על קליטה חברתית על כל משמעויותיה כדי להקל על השתלבותם של העולים, שכן אני סבור כי תנאי להשתלבות מוצלחת היא לקיחת האחריות של העולה עצמו. בנוסף לכך השתדלנו לשלב עולים במועצות המקומיות כפעילי ציבור ונבחריו, ומתוך אותה גישה עודדנו גם קידום מצוינות של עולים - מדענים, ספורטאים ואמנים".

האם ישראל באמת הצליחה ליצור קיבוץ גלויות ולאחד בין עולים ממדינות ותרבויות שונות?

"ההתמודדות של מדינת ישראל עם האתגר המורכב הזה מעוררת הערכה. זה לא דבר של מה בכך, שמדינה בעלת אוכלוסייה קטנה יחסית כשלנו, קולטת בתוך שנים ספורות כמיליון עולים שהגיעו ממדינות חבר העמים ורבבות נוספים מכל רחבי העולם. הבעיות התרבותיות, הלאומיות והדתיות של כל מהגר מצויות במקומותינו שבעתיים בגלל המתחים המובנים בין דת ומדינה ונוכח פערי התרבות. לטעמי, נעשו טעויות בדרך, בעיקר בכך שהיו ניסיונות ליצור מודל של הישראלי האידיאלי, מתוך גישה של כור היתוך. בסופו של דבר נרשמה הצלחה הודות לכך שהשכלנו לאפשר לעולים באשר הם לשמר את מורשתם ומנהגיהם, לצד ההשפעה ההדדית המעשירה".

האם למרות הקשיים אתה צופה התגברות של עלייה לישראל בשנים הבאות?

"ישראל הייתה ונותרה אבן שואבת ליהודי העולם, ואני מאמין שנוסיף לראות עלייה לכאן מהיבשות השונות. מעשית, לפחות בשביל מחצית מהאוכלוסייה היהודית כיום, ישראל היא בית של ממש, וכל הזמן ישנה עלייה מתמדת.

"אני מאמין שישראל היא לא רק מקום שמגיעים אליו מתוך מצוקה, למרות שגם זה קיים כמובן. ישראל תוסיף ותהיה אטרקטיבית בלי קשר לתופעות של אנטישמיות, מפני שזהו ביתו הטבעי של העם היהודי, מולדתנו ההיסטורית, ומפני שיש לנו לא מעט מה להציע למרות הקשיים, האתגרים והביקורת המתמדת".

הפכת מאסיר ציון ליו"ר הכנסת. מתי הרגשת שהפכת מעולה חדש לישראלי לכל דבר?

"בשנה הבאה ימלאו שלושים שנים לעלייתי, ואני מרגיש ברוך ה' כבר מזמן ישראלי. קשה לציין נקודה מדויקת להפיכת עולה לישראלי, אבל כפי שציינתי אחד הסממנים הוא לקיחת אחריות, ולכן במקרה שלי כנראה שכניסתי לשליחות הציבורית סימנה את המעבר הזה.

"אחד הרגעים המרגשים ביותר בחיי, שהיה רגע מזוקק של ישראליות, היה כאשר כיושב ראש הכנסת הקודמת עמדתי בפעם הראשונה על רחבת הטקסים בהר הרצל בטקס המשואות ומפקד הטקס, דוד רוקני, ביקש כמקובל את רשותי להתחיל במהלך הטקס. קשה לתאר את העוצמות שחשתי, כמי ששוחרר מהכלא הסיבירי ממש ביום העצמאות שנים קודם לכן - ועתה אני הוא שנותן את הגושפנקה הרשמית לפתיחת העצרת הממלכתית של ישראל לרגל יום עצמאותה. אל מול קבר חוזה המדינה, ראיתי לנגד עיניי את הדרך המשמעותית שעשיתי מאסיר ציון ליו"ר כנסת ישראל, גם כמשל לדרך המופלאה שעשה העם הזה בדור האחרון".