עובדים זרים מאוקראינה - לענף הבניין

רשות האוכלוסין וההגירה: בקרוב ייחתם הסכם עם ממשלת אוקראינה להגעת עובדים זרים שייקלטו בענף הבניין בישראל.

חזקי ברוך , כ"ג באייר תשע"ו

אתר בנייה
אתר בנייה
פלאש 90

בשנת 2011 קיבלה ממשלת ישראל החלטה כי העסקת עובדים זרים בענף הבניין צריכה להיעשות באמצעות הסכמים בין ממשלות, שמטרת להוות מנגנון בקרה ופיקוח על כל ענף ההעסקה.

בשנים אלה, נחתמו הסכמים עם ממשלות שונות, לרבות בולגריה, רומניה, מולדובה ותאילנד

כעת, רשות האוכלוסין וההגירה הגיעה להסכם עם ממשלת אוקראינה בדבר הגעת עובדים זרים מאוקראינה לעבודה בענף הבניין וההסכם צפוי להיחתם כבר בשבועות הקרובים.

מהלך זה מצטרף לרשימת צעדים והסכמים שהובילה רשות האוכלוסין מאז החלטת הממשלה ב-2011, המאפשרים הגעת עובדים זרים בענף הבניין תוך הפעלת בקרה ופיקוח על גיוסם, על אופן העסקתם ועל עזיבתם בתום שנות עבודתם.

במסגרת הליך גיוס העובדים מתבצעים מבחנים מקצועיים במדינת המוצא, בליווי ובפיקוח התאחדות בוני הארץ, ומי שצולח את כלל השלבים מוזמן לעבודה בישראל.

ההסכמים בכל הענפים הם בבחינת מהפכה והסדרה של דרך שהייתה פרוצה לתופעות שליליות, כגון ניצול, גביית דמי תיווך וסחר בבני אדם.

מנכ״ל רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן עמי, אמר כי ״כל הסכם שנחתם עם ממשלה אחרת הוא קפיצת דרך חשובה בכל מה שקשור להעסקת עובדים זרים בישראל, ואין זה משנה באיזה ענף. הסכם כזה הוא הביטחון לכך שעובדים יגיעו, יועסקו באופן הגון וישובו למדינתם בתום תקופת העבודה״.

בישראל עובדים כיום כ-3,300 עובדי בניין מסין וכן הגיעו במסגרת ההסכמים כ-1,000 עובדים מבולגריה, כ-150 מרומניה וכ-2,800 ממולדובה. 2,000 עובדים נוספים ממולדובה שעברו הליכי מיון ובחינות מקצועיות, יגיעו כבר בחודשיים הקרובים.

בכך יגיע מספר העובדים הזרים בבניין לכ-10,000. זאת, בנוסף לכ-42,000 עובדי בניין פלשתינאים. בענף החקלאות הגיעו בשנים האחרונות במסגרת ההסכמים כ-20,000 עובדים מתאילנד.

ברשות האוכלוסין וההגירה מבהירים כי החתימה הצפויה עם ממשלת אוקראינה מהווה אבן דרך נוספת, המאפשרת לקבלני הבניין מגוון אפשרויות להזמנת עובדים בענף הבניין ובכך להמשיך את רצף הבניה בישראל.

בן עמי מדגיש, ״ההסכמים הללו מוכיחים את עצמם בכך שהם שומרים על האיזון בין גיוס עובדי בניין מקצועיים באופן רציף לבין שמירה על זכויותיהם והפעלת בקרה על העסקתם בישראל״.

ההסכם עם ממשלת אוקראינה יאפשר הבאת אלפי עובדים אוקראינים לענף הבניין, בנוסף לעובדים נמצאים כיום בישראל. לאחרונה הגיעה קבוצת עובדים זרים מנפאל, במסגרת פיילוט להעסקת עובדים בענף הסיעוד בתוך הסכם בין ממשלות. בהמשך, יגיעו קבוצות נוספות.