מירי רגב: על מה המהומה?

שרת התרבות מתקשה להבין את הביקורת מצד השמאל לכיתוב "עם אחד, מדינה אחת" בטקס המשואות ויש גם מי שנזכר בנאצים. התגובה המלאה

מירי רגב , ה' באייר תשע"ו

מירי רגב
מירי רגב
צילום: Tomer Neuberg/Flash90

טקס המשואות בסימן גבורה אזרחית זימן לכולנו הזדמנות להודות ולהוקיר את אזרחיה של המדינה הנפלאה שלנו.

בטקס המרגש הקפדנו להביא את כל הגוונים, התרבויות והז'אנרים של החברה הישראלית. ברוח זו ביקש צה"ל להעביר מסר של אחדות וסולידריות, בהשתתפות 120 מצטייני הנשיא שהרכיבו את הכתוביות והסמלים.

ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית החוגגת את עצמאותה מדי ה' באייר. הביטוי "עם אחד, מדינה אחת" מבטא את שאיפתה הצודקת של התנועה הציונית משחר לידתה: להקים מדינה יהודית. הסכימו על שאיפה זו הרוויזיוניסטים (זאב ז'בוטינסקי), תנועת העבודה (ברל כצנלסון ודוד בן-גוריון), אבות הציונות הדתית, ושאר מנהיגי והוגי הציונות. הביטוי "מדינה יהודית" אף חקוק בהצהרת העצמאות של ישראל ובחוקי היסוד שלה, והוא משלים את הצד הדמוקרטי שלה, המעניק יחס שווה ומכבד למיעוטים במדינת ישראל.

יש בעולם הרבה מדינות לאום דמוקרטיות ושוחרות שלום, ללא צל של פאשיזם ונאציזם. ישראל היא אחת מהן. משום כך חובה לדחות בשאט נפש את ההשוואה המזעזעת והחמורה בין האמירה "עם אחד – מדינה אחת", המאפיינת מדינות לאום רבות, לבין "רייך אחד, עם אחד, מנהיג אחד", ששימשה את גרמניה הנאצית וביטאה הן את שאיפות ההתפשטות המלחמתיות שלה (רייך) והן את משטרה הפאשיסטי (פיהרר). מדובר בהשוואה רעה וחסרת בסיס היסטורי ומוסרי כלשהו, המעידה בעיקר על בורותו של מי שעורך אותה.

מה כבר אפשר לומר למי שמתבייש במדינה היהודית והדמוקרטית ומשווה אותה לגרמניה הנאצית? אפשר בעיקר להדגיש כי אנו דווקא גאים בעם היהודי ובמדינת ישראל, ונמשיך לשמוח בהקמתה ובאחדותנו, תוך גילוי סובלנות והענקת שוויון זכויות מלא לכלל המיעוטים החיים בישראל. זו דרכנו הציונית, לא נתנצל עליה ובטח שלא נסטה ממנה. שבת שלום."