לא כל רופאי השיניים הם אותו דבר

בפורום מומחי רפואת השיניים מברכים על התרחבות רפורמת ליצמן, אך מזכירים: הציבור לא מודע לצורך בטיפול אצל מומחה לכל תחום ברפואה זו

שמעון כהן , ח' באייר תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
פלאש 90

דרוש מיון. ד"ר שי
  

רפורמת רפואת השיניים שאותה הוביל שר הבריאות יעקב ליצמן נמצאת כאן כבר כשנתיים ולפני חודשים אחדים הורחבה ואל מעגל מקבלי הטיפולים חינם נכנסו גם ילדים עד גיל 14. בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס ד"ר בועז שי, יו"ר פורום המומחים לרפואת שיניים, לתמורות שהתחוללו ולאלו שעוד צריכות להתחולל על מנת להפוך את הרפורמה ליעילה ואפקטיבית.

ד"ר שי מקפיד להבהיר כבר בפתח דבריו כי הוא רואה במהלך בו נקט השר ליצמן מהלך חיובי מאוד, מהלך שהוביל להנגשת רפואת השיניים גם לציבור שעד כה לא הגיע לטיפולים נדרשים. מעבר לכך, בהיקף הכללי העלתה רפורמת ליצמן את המודעות לרפואת השיניים אצל ילדים וחשיבותה. "זו רפורמה מאוד מבורכת", הוא אומר ומוסיף כי עדיין יש עוד כמה וכמה צעדים שיש לנקוט בהם על מנת לשפר את המהלכים.

סוגיה שאותה הוא רואה כמשמעותית מאוד עבור הציבור כולו הא סוגיית ההיכרות עם עצם העובדה שרפואת שיניים מתחלקת לתחומי מומחיות שונים, ולא כל רופא שיניים הוא מומחה לתחום הספציפי שלו נזקק המטופל.

ד"ר שי מטעים את דבריו ואומר כי סוגי המומחיות ברפואת השיניים הם רבים - ילדים, חניכיים, פה ולסת, שיקום הפה, יישור שיניים, שורש וכו' ו"הציבור לא מודע לכך שיש מומחים", הוא אומר ומוסיף כי גם ההתמודדות עם בעיות שיניים בגילאי חצי שנה עד שלוש מצריכה מומחה ו"לא כל רופא יכול לטפל, וכך גם בטיפולים מורכבים יותר".

"הציבור לא מודע לכך שיש מומחה לכל דבר ואין לו הכלים להבחין בין מומחה ללא מומחה", הוא מוסיף ולשאלה אם יתכן וקיים צורך בסימון כל רופא שיניים במעין כוכבים המגדירה אותו כמומחה לתחום מסוים וכבעל דרגת מומחיות בתחומו, אומר ד"ר שי כי משרד הבריאות אכן מסמן את הרופאים אך הבעיה היא שהציבור אינו מודע לדברים ולחשיבותם, ולשם כך פועל פורום המומחים לרפואת שיניים, להביא לידיעת הציבור את הדברים תוך תקווה ליתר מעורבות של משרד הבריאות.

עוד נשאל ד"ר שי אם לא נכון היה להקים מעין חדרי מיון לרפואת שיניים, מעין מוקדים אזוריים שבהם יופנה המטופל לרופא המתאים והמומחה בתחומו. ד"ר שי מסכים שמדובר ברעיון שרצוי היה לו ניתן היה לממשו, אך להערכתו מדובר בתקציבי ענק שאינם בנמצא כעת לטובת העניין.

עם זאת הוא מוסיף ומעיר כי רופאי שיניים רבים מפנים מטופלים לחבריהם המומחים לתחום הספציפי הדורש טיפול והדדיות שכזו אינה נדירה בתחום רפואי זה. עוד הוא מעיר כי במקום העבודה שלו, בית החולים הדסה, קיים מעין מרכז מיון שכזה, אך הוא עדיין יחידאי. "בבית החולים הדסה יש לנו רופאים מומחים לכל נושא, וכשמתרפא מגיע בונים לו תכנית ריפוי לפי מומחים".

כשנשאל אם לא נכון וכדאי יהיה להקים אתר אינטרנט שיוכל לתת מענה והפניה למטופלים על פי תחומי התמחותם של המטפלים, השיב כי פורום המומחים פועל בדרכי הסברה שונות במגמה להגיע אל הציבור הרחב, ובין השאר מוקם אתר שכזה, אם כי האתר יוכל להעניק בשלב זה רק מידע בסיסי הרלוונטי לשם תחילת ההליך והפניית המטופל לרופא.