"הכרזת מלחמה על הציונות הדתית"

שופט בית המשפט המחוזי מרכז, אחיקם סטולר, דחה הצעה לאפשר לצעיר החשוד ב"תג מחיר" לשהות ב"חלופת מעצר" בישוב נוף אילון.

ידידיה בן אור , י"ד באייר תשע"ו

"תג מחיר". ארכיון
"תג מחיר". ארכיון
צילום: רויטרס

שופט בית המשפט המחוזי מרכז, אחיקם סטולר, קיבל היום את המלצת שירות הביטחון הכללי ודחה "חלופת מעצר" ביישוב נוף איילון לאחד מעצורי 'תג מחיר'.

העצור, שהיה קטין בעת ביצוע העבירות, מואשם בהצתת כנסיה והצתת נוספות ובית המשפט המחוזי מרכז עצר אותו עד לתום ההליכים נגדו.

אולם, בעקבות ערר שהגיש עורך דינו איתמר בן גביר, הורה בית המשפט העליון לבחון אפשרות לשחררו בחלופת מעצר באיזוק אלקטרוני. השופט חנן מלצר קבע כי גם במקרים קשים יש לבחון חלופת מעצר ואם העצור יעמוד בתנאים של איזוק אלקטרוני ומפקחים שיהיו צמודים אליו, אין סיבה שלא ניתן יהיה לשחררו.

בית המשפט העליון החזיר לבית המשפט המחוזי את התיק והשופט סטולר קיים דיון בהמלצת שירות המבחן והממונה על הפיקוח האלקטרוני שהמליצו שניהם לשחרר את הנאשם.

אולם, כפי שפורסם בסוף השבוע בעיתון "בשבע", ברגע האחרון שלפו בשב"כ ובפרקליטות "חומר מודיעיני חסוי", המלמד לטענתם כי הסביבה שבה אמור לשהות הנאשם, הישוב נוף איילון, היא לטענת השב"כ, סביבה המגלה ניכור למוסדות המדינה.

עוד נטען כי גם למפקחים שהוצעו, אנשי חינוך ותיקים, קשר משפחתי עם פעיל ימין בולט והם  למעשה מחותנים של אותו פעיל ויש בכך כדי למנוע את שחרורו של הנאשם לנוף איילון. 

כאמור החליט היום השופט סטולר לדחות את הבקשה וקיבל את המלצת השב"כ: השופט קבע כי המפקחים שותפים לאידיאלוגיה הקיצונית שבה מחזיק הנאשם דהיינו מפקחים שמגלים ניכור למוסדות המדינה, ושקשורים בקשרים חברתיים וקשרי משפחה לפעילים שונים שהיו מעורבים במעשים אלימים על רקע אידיאלוגי. 

עורך הדין בן גביר הודיע כי יגיש ערר לבית המשפט העליון על ההחלטה, "השב"כ החליט לסכל החלטה של שופט בית המשפט העליון ולפיכך שלפו את העניין של חומר סודי בשלב מעצר עד תום ההליכים שהוא חריג שבחריגים ועוד חומר הקשור למפקחים. עוד יותר תמוהה החלטתו של השופט סטולר לקבל את עמדת השב"כ כי נוף איילון הוא מקום שבו יש ניכור למוסדות המדינה, זוהי הכרזת מלחמה על הציונות הדתית".

לדבריו, "להפוך את נוף איילון למקום  ששותף לאדיאולוגיה הקיצונית וסביבה שמגלה ניכור למדינה זו לא רק הטעיית בית המשפט אלא מעשה מכוער של שירות הביטחון הכללי שפוסל למעשה יישוב בישראל רק בגלל שתושבי היישוב שומרי תורה ומצוות. האם הם היו מעיזים לעשות מעשה זה על כפר שמריהו או אפילו על נווה שלום".

בן גביר הוסיף, "במהלך הדיון נשאלו שאלות באשר להשקפות העולם של המוצעים לפיקוח כנראה שחזרנו לימי הפנקס האדום של מפא"י".