נתניהו על דוח המבקר: ההר הוליד עכבר‎

ראש הממשלה מגיב לדו"ח על פרשת 'ביביטורס' ומבהיר כי "לא היה שום ניגוד עניינים ושום דבר בלתי חוקי". הוא גם רומז לרדיפה אישית.

ערוץ 7 , ט"ז באייר תשע"ו

רה''מ נתניהו ורעייתו שרה
רה''מ נתניהו ורעייתו שרה
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיב לדו"ח מבקר המדינה שהתפרסם אחר הצהריים (שלישי) באופן רשמי ואומר כי לא עולים ממנו ממצאים דרמטיים שיכולים להדביק לו ולרעייתו חשדות פלילים.

מהדו"ח עולה כי המבקר העביר ליועץ המשפטי לממשלה במהלך 2015 חומרים נוספים המעלים חשדות למימון כפול של נסיעות נתניהו לחו"ל כאשר שימש כשר האוצר בממשלת שרון.

המבקר יוסף שפירא ציין בין השאר כי בחומרים' "עולה חשש למימונים כפולים, הסטת מימונים וכן לגבי אי בהירות לגבי התחשבנות עם חברת אל על בגין שימוש של משפחת נתניהו בנקודות בונוס של המדינה שנוצלו לכאורה לנסיעות פרטיות. לאור בדיקת היועץ המשפטי לממשלה, בעניינים אלה ונוספים, יש סוגיות הנוגעות לנושא שמבקר המדינה מנוע מלבדוק אותן במסגרת דו"ח זה".

מטעמו של נתניהו נמסר כי "אחרי שנים של כותרות מפוצצות ופרסומים בהיקף אדיר מתברר שההר הוליד עכבר. בנסיעותיו של מר נתניהו לא היה שום ניגוד עניינים, שום מימון כפול ושום דבר בלתי חוקי. משך שנים ארוכות סורקים את נתניהו ורעייתו במסרקות ברזל ולא מוצאים כלום - כי אין כלום".⁠⁠⁠⁠

"היועץ המשפטי לממשלה כבר בדק את החומר שהעביר אליו המבקר ב-2013 וקבע שאין שום סיבה לפתוח בחקירה. אנו משוכנעים שכך יהיה גם עם הספיח שהועבר אליו ב-2015.  מבקר המדינה קובע שנתניהו נהג בדיוק כמו שרים אחרים ושבאותה תקופה עדיין לא נקבעו הכללים לנסיעות שרים", נמסר בהודעה מטעם ראש הממשלה.

בסביבתו ציינו כי "הכללים לגבי נסיעות שרים נקבעו רק ב-2008, בעוד שהדו"ח מתייחס לתקופה עד 2005. הניסיון להחיל רטרואקטיבית על נתניהו, ורק על נתניהו, כללים שנקבעו אחר כך אינו ראוי. התחושה היא שמדובר בדין מיוחד לנתניהו, ודין אחר לכל היתר".

לגבי צירופה של רעיית ראש הממשלה לנסיעות בעת שהיה שר נמסר כי "גברת נתניהו הצטרפה לנסיעותיו של בעלה כמקובל לגבי רעיות ראשי ממשלה לשעבר ולעתים גם לרעיות שרים. הגופים החיצוניים שהזמינו את נתניהו הם גופים ציבוריים כמו הבונדס, השדולה לטובת ישראל בבריטניה, מוסדות חינוך וכדומה. נסיעות אלה היו חשובות למדינת ישראל. במהלכן גייס מר נתניהו עשרות מיליוני שקלים לטובת המדינה, התראיין עשרות פעמים בתקשורת הבינלאומית והופיע בפני גופים ציבוריים רבים לטובת ההסברה הישראלית".

בדו"ח השנתי של מבקר המדינה יוסף שפירא, הוקדש פרק מיוחד לפרשה שזכתה לכינוי "ביביטורס" - ועסקה במימון נסיעותיו של בנימין נתניהו לחו"ל בתקופת היותו שר האוצר בממשלת שרון. 

בחודשים מאי ודצמבר 2015 העביר המבקר ליועץ המשפטי לממשלה חומרים חדשים המעלים חשדות לפלילים בנוגע לנסיעותיו של ראש הממשלה נתניהו לחו"ל בעבר, בשנים בהן שימש כשר האוצר בממשלת שרון.

מדובר בחומרים נוספים המצטרפים לחומרים אותם העביר המבקר המבקר בעבר, מהם עלה כי נסיעות לחו"ל בתפקיד של נתניהו מומנו על ידי גורמים חיצוניים, בהם ממשלות של מדינות אחרות, הבונדס, גופים ציבוריים, אנשי עסקים ואנשים פרטיים בעלי קשרים שונים לשר האוצר דאז או למשק הישראלי.

מימון זה, קובע המבקר, נעשה ללא בחינה משפטית של האפשרות שהוא מעמיד את נתניהו בניגוד עניינים בינו לבין הגורם המממן או שהוא בגדר מתנה האסורה לפי חוק המתנות. המבקר מדגיש כי כך נהגו גם שרים אחרים באותה תקופה.

במהלך עבודת הביקורת הועברו בשנת 2013 לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה חומרים הנוגעים להיבטים מסוימים במימון נסיעות נתניהו לחו"ל.

בספטמבר 2014 הודיע היועץ המשפטי לממשלה ש"לא נמצא שיש מקום לפתוח בחקירה בחשד לביצוע עבירה פלילית מצידו של מר נתניהו", ובשל כך על סיום הבדיקה שלו בעניינים אלה.

כאמור, לאחר קבלת תגובות המבוקרים על טיוטת הדוח, ובמהלך עבודת השלמת הביקורת שנעשתה לאור תגובות אלה, הועברו אל היועץ המשפטי לממשלה לבדיקה חומרים נוספים הנוגעים להיבטים מסוימים במימון נסיעות נתניהו לחו"ל, זאת בחודשים מאי ודצמבר 2015 .

לפי בקשת היועץ המשפטי לממשלה, הועברו אליו שוב, בד בבד עם העברת החומרים הנוספים, החומרים שכבר הועברו אליו בשנת 2013 לבדיקתו.