ארדן: אני נגד גזר דין שדה

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, משווה בין דרך פעולתם של השוטרים במנהטן לפעולתם של השוטרים בתל אביב, ומבקש להמתין לסיום הבדיקה.

חזקי ברוך , ט"ז באייר תשע"ו

גיבוי. השר ארדן והמפכ"ל אלשיך
גיבוי. השר ארדן והמפכ"ל אלשיך
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, פרסם הערב פוסט בדף הפייסבוק הרשמי שלו, בו הסביר מדוע איננו ממהר לגנות את השוטרים שהכו עובד בדואי בסופרמרקט בתל אביב.

"בואו נתחיל עם מציאות מדומיינת, על ארץ אחרת, נניח שוטרי מקוף במנהטן. מנהטן, כן? לא מקום מאוים במיוחד, בוודאי לא כמו ישראל של גל הטרור הנוכחי, שבה בכל רגע יכול להגיח אדם שלפני רגע נראה תמים עם סכין ולהסתער על אזרחים תמימים כחיית פרא. והנה הולכים שני שוטרים בלבוש סמוי ופוגשים אדם שנראה להם חשוד. הוא מזיע קצת. הוא זז בצורה משונה. שמא עליהם להמשיך ללכת, כדי לא להטריד אדם שעשוי להיות חף מפשע?", פתח ארדן.

"נדמה לי שאפשר להסכים שאם הוא נראה חשוד כדאי לבדוק מיהו, לא? עשרות רבות של פיגועי דקירה בחודשים האחרונים נמנעו בדיוק בגלל החשד הזה, של שוטרים או אזרחים שפנו למשטרה כי משהו ברחוב היה נראה להם מוזר, לא תמיד הם ידעו לומר אפילו מה, אבל בבדיקה משטרתית התגלתה סכין שמוחבאת בכליו של אותו אדם חשוד. אתם יודעים כמה חיים ניצלו בגלל העירנות הזו?

הלאה. שוטרי המקוף במנהטן מבקשים מהאדם להזדהות. אבל הוא? ובכן, הוא לא מסכים. הוא מבקש שהם יזדהו בעצמם. לגיטימי? אני מניח שבמנהטן בשלב הזה הבנאדם כבר היה על הרצפה, אבל נגיד שלא. נגיד שהם מקבלים את דרישתו ומציגים לו תעודה. אלא שאז אותו אדם מחליט שהתעודה מזויפת. הוא לא מאמין להם. הוא רוצה ראיה נוספת, הוא מוכן להזדהות רק כשיראה מישהו עם מדים. לא חשוד בעיניכם? סך הכל ביקשו ממנו להזדהות.

"מה אז היה קורה לו? מה אז היו עושים שוטרי המקוף במנהטן? ונניח שבמקום הייתה מתחילה התגודדות אלימה, והתנגדות למעצר? ואם החשוד היה נושך את אחד מהם, כמה כוח היו מפעילים כלפיו השוטרים במנהטן או בכל מקום אחר בעולם?

אני לא יודע עדיין מה בדיוק היה במעצר המתוקשר עליו כולם דנים כרגע, אבל בשונה מהתקשורת והשיח הציבורי הרשלני שמתקיים כאן, לי יש סבלנות, ובשונה מחלק ממובילי השיח הביקורתי הזה, אני נוהג לדון בדברים רק כשהתמונה המלאה לפני. ולא, סרטון אבטחה זו לא התמונה המלאה, ולחרוץ דין של שוטרים לפני שמכירים את הפרטים זה עוול, ואני לא אתן לזה לקרות.

אצלי לא יטייחו חריגות, אבל גם לא יעשו שיימינג ולינץ׳ בשוטרים ששומרים על כולנו. לא במשמרת שלי. המעצר נראה אלים? נבדוק את זה. אבל נבדוק ברצינות. הרי בסופו של דבר, אם אדם חזק מתנגד למעצרו בכוח, התמונות ממעצרו לא יראו סטריליות. אז אולי נחליט שמי שלא מוכן להיעצר עוזבים אותו? כי אם בכל זאת עוצרים, לפעמים יהיו מעצרים שלא נראים כמו קליפ של שיר ערש, מה לעשות? זה האינטרס שלנו בחברה שנאבקת בפשיעה וטרור?

אלימות לא מידתית? נבדוק. נבדוק ברצינות. ואחרי שנבדוק, נחליט. אני לא נגד בדיקה. אני נגד גזר דין שדה. יש פה מובילי דעת קהל שתומכים בחלש, אבל מה נראים לכם השוטרים הללו שעובדים סביב השעון כדי לשמור עלינו, האם הם בעלי כוח עצום? טייקונים שכל מובילי הדעה מגינים עליהם? הייתם רוצים להתחלף איתם, בעבודתם הקשה, המסוכנת? אתם מבינים כמה קשה ומסובכת עבודתם ומה שכרם?

אני לא מבקש שתרחמו עליהם, עיתונאים וצייצנים יקרים. אני מבקש שתהיו הגונים איתם. ושתהיו סבלניים עד גמר התחקיר. זה הכל".