בג"ץ לא ממהר להרוס בנייה בלתי חוקית

השופטים דחו עתירה שדרשה להרוס 15 מבנים בלתי חוקיים שנבנו על ידי ערבים בכפר אדומים. "לא מתערבים בסדרי העדיפויות", הסבירו.

חזקי ברוך , י"ז באייר תשע"ו

חלק מהמבנים
חלק מהמבנים
צילום: פורום עוטף ירושלים

בג"ץ דחה את עתירת פורום עוטף ירושלים נגד המנהל האזרחי והאיחוד האירופי בדרישה להרוס 15 מבנים בלתי חוקיים שנבנו לפלסטינים בידי האיחוד האירופי בתוך שטח השיפוט של כפר אדומים, סמוך לכביש 1.

בחודש דצמבר 2014 שלח הפורום התראה למנהל האזרחי בעקבות עבודות קרקע שאותרו בשטח כהכנה לבניה. למרות ההתראה שכללה תיעוד מהשטח לא ננקטו הליכי אכיפה ובינואר 2015 כבר עמדו במקום 15 מבנים שנבנו בידי האיחוד האירופי.

למבנים הוצאו צווי הריסה אך עם זאת מאז הם לא נאכפו. בשל כך הוחלט בפורום עוטף ירושלים לעתור לבג"ץ.

פסק הדין המלא

בהחלטת השופטים עוזי פוגלמן, מני מזוז ודפנה ברק-ארז, נאמר כי אינם מוצאים סיבה להתערב בסדרי העדיפויות לאכיפת החוק של המנהל האזרחי וכי ״מימוש צווי ההריסה ייעשה בהתאם לסדרי העדיפויות של המשיבים״.

בנוסף דחו השופטים העתירה נגד האיחוד האירופי לאחר הודעת האיחוד לבית המשפט דרך משרד החוץ ״בה ציין את עמדתו בדבר החסינות המוקנת לאיחוד האירופי - המשלחת למדינת ישראל״.

השופטים הוסיפו עוד כי ״אין אנו סבורים שהדיאלוג בין הרשויות לבין האיחוד האירופי הוא בין כתלי בית המשפט״

יניב אהרוני, רכז הקרקעות בפורום עוטף ירושלים, הגיב ״בית המשפט בחר היום להכשיר את השרץ ולאפשר את ההפקרות על אדמות מדינה. לא יעלה על הדעת שיישות זרה מפירה את החוק ברגל גסה תוך שימוש בחסינות הדפלומטית, כאשר בנוסף פקחי המינהל אינם רואים חשיבות באכיפת צווי הריסה ומקבעים את המציאות בשטח.

"אני קורא לשר הביטחון הנכנס ח״כ אביגדור ליברמן להגיע לראות את הנעשה בשטח ולהורות לפקחי המינהל האזרחי לבצע את חובתם, לאכוף את החוק באופן מיידי כנגד העבריינות האירופית והפלסטינית על אדמות מדינה״, הוסיף אהרוני.