ראש הממשלה, פתור את מצוקת המעונות

ח"כ אורי מקלב הגיש הצעה דחופה לסדר בנוגע לשביתה הכללית הצפויה מחר במעונות היום. "חובה על משרד הכלכלה לשנות את יחסו".

חזקי ברוך , י"ז באייר תשע"ו

אורי מקלב
אורי מקלב
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מליאת הכנסת דנה בצהרים (רביעי) בשביתת מעונות היום הצפויה להיערך מחר - ותפגע במאות אלפי פעוטות והוריהם.

הדיון התקיים במסגרת הצעה דחופה לסדר שהגיש ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), על רקע הטיפול הממשלתי של משרד הכלכלה בכל הקשור לתפעול מעונות היום שתחת אחריותו.

לטענת מפעילי המעונות, התייחסות משרד הכלכלה - כולל הבירוקרטיה שהוא מפעיל, תנאי העסקתן של המטפלות, מחסור בתקנים והיעדר תקציבי ראוי - אינם מאפשרים הפעלה תקינה של המעונות.

הם גם מוחים לנוכח מחסור חמור במעונות, כאשר המצב הנוכחי שעל כל 100 ילדים שנרשמים למעונות היום - בסופו של תהליך מתקבלים רק כ-20 ילדים.

"לשביתה כוללת במעונות היום השלכה משמעותית ביותר על כלל המשק בישראל. כ-130 אלף אמהות יישארו מחר בבית - משום שבגלל השביתה הן יצטרכו להיות עם ילדיהן. זהו נזק כלכלי עצום ומצער שמשרד הכלכלה אינו קשוב לכך", אמר ח"כ מקלב מעל דוכן הכנסת.

"אם היה מפעל של מאות או אלפי עובדים שיכריז על שביתה – הממשלה הייתה מתעוררת ודורשת פתרון מהיר. אז במה זה שונה? האם משום שלאמהות אין משאיות אשפה שחוסמות את הכניסה למשרדי הממשלה אלא רק עגלות תינוקות, המאבק שלהן אינו חשוב?", תהה.

"מפעילי המעונות לא שובתים כדי לפגוע באמהות העובדות אלא משום שהם רוצים להגן עליהן ועל הפעוטות במעונות", הוסיף ח"כ מקלב. "הם שובתים על סבך בירוקרטי שגורם לקושי בבניית מעונות חדשים, על תקציבים זעומים ותנאי העסקה מחפירים של מטפלות מבלי שיהיו להן זכויות מינימליות - ובעיקר על ההתנכרות של משרד הכלכלה למעונות עם סחבת בירוקרטית שפוגעת ומתעללת בהורים".

לדברי ח"כ מקלב, אין נושא שכלל ועדות הכנסת קיימו עליו אינספור דיונים כמו בנושא מעונות היום.

"שרים התחלפו, פקידים באו והלכו, ורק מצוקת המעונות הלכה והתעצמה. למרות שהמעונות זה הנושא החברתי שמעסיק את חברי הכנסת יותר מכל, במשרד הכלכלה מזלזלים בו. מנכ"ל המשרד לא הופיע מעולם לאף אחד מהדיונים שעסקו בנושא. היחס שלהם מזלזל מלכתחילה והם אינם מעוניינים לפתור את המצוקה. חובה על משרד הכלכלה לשנות את ההתייחסות למעונות מהשורש", קרא מקלב.

הוא היפנה בקשה גם לראש הממשלה המשמש כשר הכלכלה להתגייס לשם פתרון מצוקת המעונות - וציין כי לאחר הרחבת הקואליציה יש למנות שר במשרה מלאה במשרד שיעסוק בין היתר בסוגיה הזאת.