'אם זה היה גבר, לא היו משחררים אותו'

עו"ד טלי גוטליב נדהמת מהחלטת בית המשפט לשחרר למעצר בית את ספיר ניסני, החשודה כי שפכה שמן רותח על אמה, אשר מאושפזת בתרדמת.

גיל רונן , י"ז באייר תשע"ו

ספיר ניסני
ספיר ניסני
צילום: צילום מסך

עו"ד טלי גוטליב, מומחית בתחום הפלילי, נסערת מההחלטה לשחרר למעצר בית את העתונאית ספיר ניסני, שגרמה חבלות קשות מאוד לאמה לפני כחודש, כאשר שפכה עליה סיר שמן רותח.

לדברי גוטליב, אם גבר היה חשוד בעבירה דומה, אין סיכוי שהיה משתחרר למעצר בית אחרי כשבועיים בלבד.

האמא מאושפזת מאז האירוע במצב של תרדמת. פניה נפגעו באופן קשה מאוד והשמן אף חדר, על פי הדיווחים, עד קנה הנשימה שלה.

בכתבה ששודרה בערוץ 2 ב"אולפן שישי" רואיינו שתי אחיותיה של ניסני, אשר סיפרו על התנהגות מופרעת ומאיימת של אחותם הגדולה כלפיהן וכלפי האמא לאורך כל חייהם, והביעו פחד גדול מפני האפשרות שהיא תשוחרר.

ניסני טענה, על פי הדיווחים, כי רצתה להוסיף תבלין לסיר השמן הרותח ולכן הביאה אותו לחדר השינה. או-אז, לדבריה, מעדה על שואב האבק הרובוטי והשמן נשפך על פניה של אמה.

עו"ד גוטליב מתארת גם היא תחושה של פחד לאחר ההחלטה. "אני מסתכלת על התיק מהצד", הסבירה לערוץ 7. "גברת שופכת שמן רותח לפי הנטען על אמא שלה, במיטה, כי 'רצתה להביא תבלין'. למה לא להביא את התבלין לשמן הרותח [במקום להיפך]?... תגידו לי אתם. בחדר השינה באת לחפש תבלין, עם סיר השמן עצמו? מה אני אגיד לכם".

עו"ד גוטליב טוענת שההחלטה משתלבת עם הטייה יסודית שקיימת בבתי המשפט בישראל נגד אזרחים ממין זכר. "נאמר שגבר היה שופך שמן רותח על בת הזוג שלו, חס וחלילה, או על אמא שלו, או על מי שזה לא יהיה. ואותו אדם היה נפגע, ולא היה מספר מה קרה כי הוא פשוט היה בתרדמת. היו משחררים את הגבר אחרי שבועיים? חד וחלק לא! נתחיל בזה שהחוק מאפשר לעצור בן אדם ל-30 יום כדי לאסוף ראיות. עוד לפני הגשת כתב אישום. משהו מרגיש מאוד לא בנוח עם השחרור הזה", הסבירה.

הפרוטוקול מבית המשפט מראה שהמשטרה הסכימה לשחרורה המוקדם של ניסני, היא ציינה. "למי אצה הדרך בתיק הזה? הרי האמא של אותה גברת חשודה שוכבת בבית חולים בקומה. הנזק שנגרם לה הוא הרי מחריד. ברור לי שאם זה היה גבר, אפילו אם היו עוברים 30 הימים שבחוק אפשר להשאיר אדם במעצר לצורך חקירה, היו הופכים את השמיים ואת הארץ בכדי לגבש כתב אישום. אם לא בגין רצח אז בגין חבלה חמורה ועוד מגוון של עבירות חמורות שאפשר לגבש לכתב אישום בכדי שאפשר יהיה להותיר את האדם הזה מאחורי סורג ובריח.

"כי אם יש לנו את החשד הקל שבקלים, ופה החשד הוא כבד שבכבדים, התחושה היא מאוד מפחידה ומאוד לא נוחה", הוסיפה גוטליב. "אני לא מכירה את התיק אבל מהצד הוא נראה משונה ומריח מאוד לא בנוח. ברור לי שאם זה היה גבר הוא היה נשאר במעצר והמילה 'מסוכנות' היתה נדבקת לשם שלו. כי קל מאוד להפוך גבר למסוכן. וכמה קל לנו להניח שאישה לא תבחר לעשות דבר כזה במודע וזה בכלל בשוגג. כל עורך דין עם ותק של שעה בפלילים יודע שאין סיכוי לשחרר גבר במצב כזה".