גרעין חדש בתנועת הנוער עזרא: "סיני"

700 חניכי כיתה ט' בתנועת עזרא יצאו למסע גרעין וקיבלו שם וזהות שילווה אותם לאורך השנים.

עדו בן פורת , י"ט באייר תשע"ו

חניכי עזרא במסע גרעין
חניכי עזרא במסע גרעין
צילום: עזרא

ביום רביעי השבוע יצאו כ-700 חניכי כיתה ט' בתנועת הנוער עזרא, מכל רחבי הארץ, למסע גרעין לקבלת שם חדש.

בתקופה זו הופכת השכבה ל'גרעין', מקבלת שם וזהות שילווה אותם לאורך השנים.

מזכ"ל תנועת עזרא, שאול דה מלאך, מספר כי בעבר התקיים מסע הגרעין בל"ג בעומר במסגרת טיול ארצי בן שלושה ימים למצדה, ואילו השנה הוחלט להעביר את המסע לשעלבים.

המסע התקיים השנה באזור בו נמצאים מספר יישובים שהקימו גרעיני ''עזרא'' לאורך השנים, ביניהם שעלבים, מבוא חורון, חפץ חיים, מבוא מודיעין ועוד. ''מתוך רצון לחבר את החניכים למורשת התנועה בתחום ההגשמה וההתיישבות".

המסע מתקיים ללא מדריכי הקבוצות ומודרך על ידי פעילים בוגרי התנועה. "המסע מזמן התמודדות, לקיחת אחריות ובגרות, זהו מסע 'עומק', בו החניכים יכולים להיפתח זה לזה, לפתח מודעות לעצמם ולחבריהם ולהשתחרר ומתוך כך להפוך מחניכים למנהיגים", מסביר אביעד מוזס, רמ''ח המפעלים בתנועה.

המסע התחיל בשעות הקטנות של ליל רביעי, כאשר החניכים השכימו לפנות בוקר והתחילו לצאת לדרך. לאורך המסלול החניכים עסקו במגוון סוגיות ודילמות במספר תחנות תוכן, על מנת להעמיק במשמעויות הגדרת הזהות העזראית.

בסיום המסע, ביום שישי לפנות בוקר התכנסו החניכים באמפי מצפה מודיעין לטקס סיום מרגש ועוצמתי בו קיבלו את שם הגרעין שלהם אותו יישאו בגאווה כל חייהם.

שם הגרעין החדש שקיבלו החניכים הוא ''סיני'', ומזכ''ל התנועה דה מלאך מסביר כי "במהלך שנת הפעילות עסקו חניכי ופעילי תנועת עזרא בנושא הענווה, בחשיבותו ובדרכי היישום שלו היום. התנועה רואה מאמינה כי זהו ערך בעל חשיבות רבה אשר משפיע על חיי כולנו, הפנמה כי ביטחון עצמי אינו סותר ענווה, אלא להיפך.

צילום: עזרא

''התנועה קוראת לחניכיה ליישם נושא זה בחייהם הפרטים ולכולנו ליישם זאת אף במעגלים ציבוריים רחבים יותר", הוסיף דה-מלאך. "השם שנבחר בא לבטא רעיון זה. 'סיני' הוא מדבר חסר כל לכאורה, אך דווקא בשל כך מקבל שם ישראל את התורה. הר סיני הוא ההר העניו ביותר ההר שבו בחר הקדוש ברוך הוא לתת את התורה לעם ישראל.

''עלינו להמשיך ולדבוק ברעיון זה, ולהתחבר לעוצמות הבלתי נדלות של התורה שניתנה בסיני, לעמוד בעוז ובענווה יחדיו ולהוביל את הבשורה הרעיונית לחניכינו. על כן קבוצת אורות, לא אורות ייקרא עוד שמכם, כי אם סיני", דברי המזכ''ל.