"שגיאה אסטרטגית של נתניהו"

השר לשעבר אלי ישי אומר לערוץ 7 כי בצעדיו האחרונים של רה"מ הוא קירב את האפשרות לאיחוד פורשי הליכוד, ומספר על הכנותיו לבחירות.

אלירן אהרון , כ"א באייר תשע"ו

אלי ישי, יו"ר מפלגת "יחד" שכיהן בעבר גם כשר בממשלה וחבר הקבינט, מתייחס בראיון לערוץ 7 למשבר בין ראש הממשלה נתניהו לשר החינוך בנט, על רקע סירובו של נתניהו למנות מזכיר צבאי לחברי הקבינט.

"נתניהו שגה כאן בהחלטה אסטרטגית", אומר ישי ומסביר, "גם בעובדה שהוא לא לקח בחשבון את ההתפטרות של בוגי, וזה היה די צפוי, הוא לא עוד ח"כ או שר שזקוק לחסדיו של נתניהו בפריימריס. דבר שני - נתניהו בעצם הכין את המפץ הבא בין סער, יעלון, כחלון ולא משנה הסדר".

לדבריו הרחבת הממשלה הנוכחית לא תוביל את ראש הממשלה למקום מבטחים משום שאם אחת מהסיעות תפרוש מכל סיבה שהיא, ישאר נתניהו עם פחות משישים ח"כים בקואליציה. "לא הייתה שום סיבה למהלך הזה, אני לא מדבר על היחסים בין איווט לבין ביבי, סרטים שלא ראינו בפוליטיקה הישראלית... היו ביחד, נפרדו, לך תדע מה יהיה התסריט הבא בחברות הזו", אומר ישי שמכיר את שניהם מקרוב.

ישי מעריך שאיחוד בין פורשי הליכוד הוא בעל סיכויים גבוהים ועלול להוות סכנה ממשית לשלטונו של נתניהו, " אם יבשיל איחוד של בוגי, סער וכחלון זו בהחלט יכולה להיות מפלגה שתוביל בבחירות הבאות".

ישי מצטרף לרשימת התומכים הארוכה לדרישת השר בנט לתיקון ליקויי עבודת הקבינט, "דרישתו של בנט היא מתבקשת. זה גם נכתב בדו"ח וועדת וינוגרד לפרטי פרטים".

יו"ר "יחד" מנצל את ההזדמנות לעקוץ את השרים חסרי הניסיון היושבים כיום בקבינט ולהזכיר את ניסיונו העשיר, "אני ישבתי בקבינט בכל המלחמות האחרונות מעופרת יצוקה, מלחמת לבנון השניה ועמוד ענן. אם שר לא מכיר את החומר זו בעיה קשה מאוד, אני לא הייתי צריך את הדבר הזה משום שישבתי בשביעייה או במטבחון. אין ספק שחבר קבינט שאין לו ניסיון ולא בקיא בחומר צריך תדרוך.

"הקבינטים היום מנוסים פחות, חוסר הניסיון משפיע. להצביע בלי להכיר היטב את החומר זה מאוד מסוכן. כשיוצאים למבצע או מלחמה, יודעים איך יוצאים אבל לא יודעים איך חוזרים ממנו", אומר השר לשעבר.

ישי מתקשה להעריך כיצד תסתיים המתיחות בין ראש הממשלה לשר החינוך, "אם ירצו להגיע לבחירות אז יטפסו על סולם גבוה יותר ואם ירצו להגיע להבנה אפשר לעשות זאת באופן מהיר יחסית - הכל תלוי מה הם רוצים".

בראיון מותח ישי ביקורת חריפה על התנהלות ראש הממשלה והממשלה, "בגלל הטעויות של נתניהו, הממשלה עסוקה 80% מהזמן בהישרדות, ו-20% בפעילות למען החברה ולמען עם ישראל. זה מצער. הייתי נותן לראש הממשלה ציון גרוע בכל מה שקשור לטיפול באזרח".

ישי לא מסתיר את העובדה כי הוא נערך לבחירות בראש תנועת יחד ומבטיח להתמודד במלוא המרץ, "אנחנו נערכים בעבודת שטח חזקה מאוד לקראת הבחירות הבאות. אני חוזר בעזרת ה'".