הסיבה לשריפת הענק: מדורת ל"ג בעומר

ממסקנות ראשוניות של חקירת השריפות באזור עמק הארזים ורמות בשבוע שעבר עולה כי מדורה שלא כבתה ומשחקים באש גרמו לפריצתן.

ידידיה בן אור , כ"ב באייר תשע"ו

השריפה בירושלים
השריפה בירושלים
Yonatan Sindel, פלאש 90

מכבי האש מפרסמים היום (שני) את המסקנות הראשוניות מחקירת השריפות שפרצו ביום חמישי בשבוע שעבר באזור עמק הארזים, שכונת רמות ושכונת רוממה בירושלים.

החקירה בוצעה עלי ידי צח"מ מאגף חקירות של כבאות והצלה ירושלים בפיקודו של טפסר משנה שמואל תורג׳מן.

מהחקירה עולה כי השריפה באזור עמק הארזים החלה ככל הנראה בעקבות הדלקת מדורת ל"ג בעומר ערב השריפה באזור אסור להדלקה בשיפולי היער הנמצא מתחת לשכונת רמות ואי כיבוייה בסיום החגיגות.

בשעה 12:05 בקירוב החלה לנשב באזור רוח צפונית מערבית בעוצמה של כ-15 קשר שליבתה את רמץ המדורה והעיפה גיצים בוערים לכל עבר. עקב כך פרצה שריפה בשדה קוצים סמוך. כתוצאה מהרוחות הערות, האש זינקה במהירות במעלה ההר ותפסה את צמרות העצים.

לאחר מכן עקב שינוי כיוון הרוח החלו להיווצר "ספוטים" (מוקדי כתם ובעירה נוספים) במקומות שונים בעמק הצבאים, וכך נוצרו מספר מוקדי בעירה עצמאים שבסופו של דבר התלכדו לכדי שריפת ענק גדולה ששטפה את העמק והרכסים בכמה חזיתות אש.

תוך כדי פעולות כיבוי שריפת הענק באזור רמות ועמק הארזים, החלה להתפתח שריפה גדולה במורדות הואדי של שכונת רוממה צפונית מערבית לשכונה. בחסות הרוחות והיובש, האש טיפסה במהירות עצומה במעלה הואדי והגיעה עד לפאתי הבתים והחצרות, דבר שהצריך פינוי חלקים נרחבים בשכונה.

מחקירה ראשונית של שריפה זו עולה, כי ככל הנראה משחקים באש של בני נוער בשכונה גרמו להצתת הואדי ולהתפתחות השריפה הגדולה שאיימה על שלומם של תושבי רוממה.