המעבד הבא בתור

החברה הבריטית ARM הציגה את מעבד הדור הבא שלה, יחד עם שבב גרפי מתקדם חדש. מיועד בעיקר לשוק טלפוני הפרימיום, אבל לא רק.

דורון רותם שני , כ"ג באייר תשע"ו

יותר קטן, יותר יעיל, יותר מהיר: Cortex-A73 של ARM
יותר קטן, יותר יעיל, יותר מהיר: Cortex-A73 של ARM
ARM

ARM הכריזה על מעבד הדור הבא שלה, Cortex-A73. יחד אתו הכריזה החברה של שבב גרפי חדש, Mali-G71.

שבבים אלו מציעים, על פי החברה, ביצועים עקביים ושיפור בנצילות ברמה גבוהה בהרבה מקודמיהם. הם מיועדים לשימוש במכשירי פרימיום.

השבבים מיוצרים בליטוגרפיית FinFET של 10 ננו-מטר וה-Cortex-A73 תופס שטח של 0.65 מ"מ מרובעים, המעבד הקטן ביותר מסוגו אי פעם. כמו כן הוא מציע שיפור של 30% בביצועים עקביים ועד 30% יעילות צריכת חשמל לעומת קודמו, ה-Cortex-A72 שעדיין יוצר ב-16 ננו-מטר.

Cortex-A73 אמור לשמש את יחידת ה-big בתצורת ה-big.LITTLE של ARM בה משולבים שני צרורות מעבדים: אחד לתפקוד יום יומי, ואחד לתפקוד עתיר ביצועים. המהירויות הצפויות הן עד 2 ג'יגה-בייט בתצורה של 2 מעבדים. עם זאת, בתצורת פרימיום מיוחדת אפשר יהיה לשלב גם 4 ליבות במהירות של עד 2.8 ג'יגה-הרץ.

השבב הגרפי החדש, Mali-G-71, מציע שיפור של 50% בביצועי הגרפיקה, שיפור של 20% בנצילות ההספק ושיפור של 40% בביצועים למ"מ רבוע לעומת קודמו, Mali-T880. הוא תומך בעד 32 ליבות הצללה, פי שתיים לעומת הדור הקודם, וכן תומך בתצוגת 4K בקצב רענון של 120 הרץ שאמור להפסיק ואף יותר לשימושי VR.

לפי ARM עשר שותפות כבר רכשו רישיון עד כה, ביניהן מארוול, היי-סיליקון, חברת הבת של וואווי, וכן מדיה-טק. היא צופה שהשבבים החדשים יגיעו גם מערכות מחשוב עם מסכי ענק, מערכות בידוק ברכב, טלוויזיות חכמות ועוד, וזאת מעבר לשוק הטלפונים החכמים.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il