6 טיפים להצלחה במבחני סוף השנה

תלמידים רבים חוששים ממבחני סוף השנה, ליקטנו עבורכם כמה טיפים שיעזרו להם לצלוח תקופה זאת בשלום – ובציונים טובים!

איציק הלל , כ"ה באייר תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Office XP

פסח חלף, גם יום העצמאות, ושנת הלימודים מתקרבת אל סופה. עם כל השמחה שבדבר והתכנונים לחופש הגדול, יש עוד משוכה אחת שצריך לעבור לפני שאפשר לזרוק את תיק הגב בפינת החדר ולשכוח ממנו לחודשיים של שינה עד מאוחר, בילויים וטיולים: מבחני סוף השנה.

תלמידים רבים חוששים מהמבחנים של סוף השנה, בין אם מדובר בבגרויות שעשויות לקבוע את עתידם ובין אם מדובר במבחנים מסכמים של בית ספר יסודי וחטיבת הביניים.

המבחנים בפתח – התלמידים במתח

בתקופה זו של מבחני סוף השנה הלחץ נהיה שכיח: הילדים מפחדים שלא יספיקו ללמוד את כל החומר, שיקבלו ציון נמוך ויש מי שמפחדים מסיטואציית המבחן עצמה – מה שנקרא "חרדת בחינות". כדאי להקל קצת את מפלס החששות ולהכניס את הילדים לתקופת המבחנים ברגל ימין ועם ראש חופשי מדאגות, ליקטנו עבורכם כמה טיפים שיעזרו להם לצלוח תקופה זאת בשלום – ובציונים טובים!

את רשימת הטיפים הבאה מומלץ לגזור ולשמור, ואף לתלות על המקרר או על דלת חדרו של הילד – כדי שבכל עת יזכור שאפשר לעבור את התקופה הזאת בהצלחה. והנה טיפ מקדים: לא לכולם יתאימו כל הטיפים - אך לבטח תוכלו למצוא לפחות טיפ אחד שיעזור. בין אם מדובר בלקיחת מספר שיעורים פרטיים או תרגול חשיבה חיובית לפני המבחן - נקודת המפתח היא להתאים את השיטה לילד שלכם.

1. הגדירו מטרות לתהליך הלמידה

הגדרת מטרות ספציפיות עוזרת בארגון החומר למבחן ומסייעת לוודא שהילדים לא פספסו אף נושא. בימים שלפני המבחן, אפשר להגדיר שיום אחד עוברים על 3 נושאים ופותרים 5 שאלות, ביום למחרת פותרים 20 שאלות, ביום שלאחר מכן עוברים על נושא אחר ועושים חזרה קצרה על החומר מלפני יומיים, וכך הלאה.

2. ודאו שלילדים יש כל החומר למבחן

לא נעים לגלות יום לפני המבחן שחסרים הסיכומים של נושא מאד חשוב ששאלות עליו צפויות להופיע במבחן. בימים ובשבועות לפני המבחן, בדקו עם הילדים שיש ברשותם את כל החומר – סיכומים, ספרי עזר, מחברות תרגול שעבדו עמן במהלך השנה וכו'. זאת כדי שיוכלו ללמוד למבחן מתוך ביטחון שהם עוברים על כל החומר הנדרש ולא מפספסים דבר.

3. עצבו את הסביבה והאווירה המתאימות ללימודים

כל ילד לומד למבחנים קצת אחרת. יש את אלה שקוראים את החומר כשהם רובצים על המיטה עם דפים מפוזרים סביבם, ויש את אלה שחייבים לשבת ליד שולחן כשהמחברות מסודרות בערימה וכל העפרונות מחודדים. יש ילדים שחייבים שקט מוחלט ויש כאלה שאוהבים ללמוד עם מוזיקה. עשו ניסיונות עם הילדים שלכם ובדקו כיצד הכי נוח להם ללמוד. אווירה נעימה ונינוחה מסייעת לריכוז ומורידה את מפלס הלחץ.

4. אל תהססו לקחת שיעורים פרטיים

אם הילדים חווים אי הבנה בסיסית של החומר או חלק מהחומר, ואתם מתקשים לעזור להם בעצמכם, אין כל בושה בלקחת מספר שיעורים פרטיים לפני המבחן. מספר שיעורים פרטיים במתמטיקה למשל, שלעיתים ההורים מתקשים להתמודד עם החומר הנלמד, עשויים להיות ההבדל בין הצלחה של תלמיד לבין כישלונו. מורים פרטיים הם בעלי הכשרה לעזור בדיוק בסיטואציות כאלה ומיומנים בתרגול ממוקד של החומר, מתן שיטות לזכירת החומר וידע בשאלות שעשויות להישאל במבחן. אפילו כמה שיעורים פרטיים בודדים לפני המבחן יכולים לעזור לילד להשיב לעצמו את הביטחון ולהבין את החומר כראוי.

5. חשבו על שאלות אפשריות שעשויות להופיע במבחן

נסו לחשוב יחד עם הילדים על שאלות שעשויות להופיע במבחן וכתבו אותן בצד. כאשר הם מסיימים לעבור על החומר למבחן, בין אם לבד ובין אם בעזרתו של מורה פרטי, בדקו האם הם מסוגלים לענות על השאלות בקלות. אם יש שאלות שהם מתקשים עמן, זה סימן שזה החומר שעליהם להמשיך ולתרגל.

6. תרגלו עם הילדים חשיבה חיובית

מחשבות שליליות על מבחנים נוטות לפעמים להגשים את עצמן. ילד שחושב שהוא הולך להיכשל ושהחומר מאד קשה, עלול להרגיש לחץ במבחן ולאבד מוטיבציה, מה שיגרום לו לא להצליח במבחן. חשוב כהורים לשים לב למצבו הרגשי של הילד בתקופה זו. אם יש חשש שהילד לא מצליח להתמודד בצורה טובה עם הלחץ, ומתחיל להרגיש חרדה, חובה להעניק לילד את העזרה והתמיכה להם הוא זקוק.

אם זיהיתם שהלחץ הוא לא ברמה גבוהה ובלתי מותאמת, עזרו לילד לכוון את מחשבותיו בכיוון חיובי: כבר בימים שלפני המבחן, הנחו את הילדים לשנן בראש משפטים כמו: "למדתי כמו שצריך ואני אצליח במבחן", "אני יודע את כל החומר", "אני מוצלח וחכם ולכן אצליח", "אני אקבל ציון טוב כי למדתי טוב למבחן" וכך הלאה. תתפלאו עד כמה החשיבה הזאת עוזרת בזמן אמת!