נזירה שהצילה יהודים הוכרזה כ"קדושה"

הנזירה השבדית מריה אליזבת הסלבלאד הוכרזה כ"קדושה" לאחר שבמהלך מלחמת העולם השנייה הצילה יהודים רבים מציפורני הנאצים.

ניסן צור , כ"ח באייר תשע"ו

האפיפיור פרנציסקוס
האפיפיור פרנציסקוס
צילום: פלאש 90

בטקס שהתקיים היום בוותיקן ברומא, הכריז האפיפיור פרנציסקוס על הנזירה השבדית מריה אליזבת הסלבלאד כ"קדושה" לאחר שבמהלך מלחמת העולם השנייה הצילה יהודים רבים מציפורני הנאצים.

הסלבלאד נולדה בשנת 1870 בשבדיה למשפחה נוצרית לותרנית אולם בשנת 1902החליטה להמיר את דתה לנצרות הקתולית. בשנת 1904 היא עברה להתגורר ברומא וייסדה שם מנזר חדש שעמדה בראשו.

בחודש דצמבר 1943 הגיעו למנזר של הסלבלאד 12 בני משפחות סד ופיפרנו, יהודים תושבי איטליה שניסו להסתתר מהכיבוש הנאצי של המדינה שהחל באותה שנה. הסלבלאד ושאר הנזירות הסכימו להסתיר את 12 היהודים בתוך המנזר, תוך שהן מסכנות את חייהן במידה ויתגלו על ידי הנאצים, ובכך הצילו את חיי היהודים משתי המשפחות.

האפיפיור הכריז היום במהלך מיסה מיוחדת בוותיקן על הסלבלאד כ"קדושה" לאחר שסיפורה התפרסם ולאחר שנאספו עדויות רבות הוכח כי אכן הצילה את חייהם של היהודים בשואה.

פיירו פיפירנו היה בן 15 כאשר התדפק על דלת המנזר של הסלבלאד יחד עם מספר מבני משפחתו היהודית. בעדות שהעניק סיפר פיפירנו כי לאורך כל החודשים בהם הסתתרו הוא ובני משפחתו בתוך המנזר, כיבדו הנזירות את דתם היהודית ואיפשרו להם לקיים את המנהגים היהודיים בתוך המנזר. "היא הצילה את חיינו. אבל מעל לכל, בזמנים החשוכים האלו, היא הכירה בכבוד בדת שלנו" סיפר פיפרנו בן ה-87. הוא סיפר גם כי במהלך שהייתם במנזר, ניצלה הסלבלאד את מעמדה כאם המנזר על מנת לספק להם בגדים ומזון תוך שיתוף פעולה עם גורמים נוצריים שונים ובהם הוותיקן.

הסלבלאד מתה בשנת 1957 ברומא. בשנת 2004 הכיר בה מוזיאון "יד ושם" כ"חסידת אומות העולם" בעקבות פעילותה להצלת יהודים, והיום הגיעה גם ההכרה הרשמית מהכנסייה הקתולית שהפכה אותה ל"קדושה". המנזר אותו ייסדה ברומא ובו הסתירה את בני המשפחות היהודיות נקרא כיום "בית החיים" לזכר פעילותה של הסלבלאד.