תיאטרון החאן פותח עונה

הבמאית שיר גולדברג מונתה לבמאית הבית של תיאטרון החאן ותביים את מחזהו של ויליאם שייקספיר "חלום ליל קיץ"

קובי פינקלר , כ"ט באייר תשע"ו

שיר גולדברג
שיר גולדברג
צילום: יחצ החאן

תיאטרון החאן הציג היום (שני) את הרפרטואר שלו לשנה הקרובה.

התיאטרון הודיע כי הבמאית שיר גולדברג מונתה לתפקיד במאית הבית של החאן, ולצד ההצגות אותם תביים, היא תצורף לוועדה האמנותית של התיאטרון.

הבמאית המוערכת שביימה בהצלחה בחאן את ההצגות "כנרת כנרת", "תהילה" ו"האדרת", לצד הצגות נוספות אותם ביימה בתיאטרונים אחרים, תביים השנה את "חלום ליל קיץ", הקומדיה הקלאסית של ויליאם שייקספיר מהמאה ה-16, שתפתח את העונה הקרובה, ומספרת על מסע הימלטותם של ארבעה צעירים הלכודים במרובע אהבים מן העיר אל היער הקסום. במהלך מסעם השניים לומדים דבר או שניים על אהבתם ועל עצמם. ההצגה תעלה בינואר 2017.

בתיאטרון החאן אומרים שהם שמחים וגאים לצרף את שיר גולדברג למשפחת תיאטרון החאן כבמאית הבית. שיר החלה את דרכה בתיאטרון הרפרטוארי בבימוי ההצגה "תהילה", אשר מציגה עד היום בהצלחה רבה בחאן ובכל רחבי הארץ, ואנו משוכנעים כי בזכות אישיותה וכישרונה תתרום רבות לעשיה האמנותית הייחודית והאיכותית של תיאטרון החאן".

גולדברג אמרה כי "זוהי זכות גדולה עבורי להצטרף לתיאטרון החאן. מן הרגע הראשון בו התחלתי לעבוד בתיאטרון, חשתי חיבור עמוק אל המקום, אל קבוצת השחקנים והעובדים, ואל הדרך האמנותית הייחודית לו. אין לי ספק כי נכונו לנו חלומות רבים וטובים להגשים יחד".

בספטמבר הקרוב תעלה בבכורה עולמית ההצגה החדשה "שיר ישן רחוק" אותה כתב וביים המנהל האמנותי של החאן מיכאל גורביץ', אשר נוצרה בתהליך עבודה ייחודי בשיתוף מלא עם השחקנים, כדוגמת הפקות קודמות אותן כתב וביים גורביץ' "חוקר פרטי", "אהובת הדרקון" ועוד.

בהמשך העונה יעלה גם עיבוד מקורי למחזהו של ניסים אלוני "נפוליאון חי או מת" בבימויו של אודי בן משה, כשאל בן משה תצטרף הזמרת-יוצרת, קרן פלס, שתכתוב פזמונים להצגה החדשה, לצד הלחנים הקלאסיים של גארי ברתיני שהיו בהצגה במקור.

ההצגה שעלתה בישראל לראשונה בשנת 1966 מספרת על הקיסר נפוליון בונאפארטה, הנמלט מעולם המתים אל המאה התשע עשרה. שם הוא מבקש לשוב לחיים ולתקן את הטעות הגדולה שלו: הפלישה לרוסיה. בעקבותיו דולקים כל שדי עולם התוהו, ובמאמציהם לעצור את הנפטר המתפרע הם מפזרים בכל אירופה נפוליונים נוספים, מזויפים, בתקווה שהמת יתבלבל, יתעייף, יְוותר וישוב עימם לעולם המתים.

החאן יעלה השנה גם את מחזהו של יוסף בר יוסף, "בוצ'ה" בבימויו של איגור ברזין, המנהל האמנותי של תיאטרון מלנקי הרוסי, שיביים לראשונה במסגרת החאן. ההצגה, המוגדרת כ"דרמה ירושלמית", מספרת על בוצ'ה השב לבית אביו החולה אנושות. המפגש ביניהם מעלה שאלות אודות יחסי אבות ובנים, וגם על יחסיו של האדם עם אלוהים.

ג'יטה מונטה, המשחקת ומביימת במסגרת החאן בשנים האחרונות, תביים השנה את "המודעה" של הסופרת היהודייה-איטלקייה, נטליה גינזבורג. המחזה מספר על היחסים הנרקמים בין אלנה, המבקשת להשכיר חדר, לתרזה, בעלת חדר. במפגש ביניהם מספרת תרזה לאלנה את סיפור אהבתה ללורנצו שנטש אותה. הטראומה ממשיכה עד היום להעסיק את ליבה ומחשבותיה באופן כפייתי, כפי שמגלה עד מהרה הדיירת, ובין השתיים מתפתח קשר עמוק, על גבול התלותיות.

יוסי יזרעאלי יביים בתיאטרון החאן את "נושים" של אוגוסט סטרינדברג, המתאר קרב חסר רחמים, בין אישה לשני בעליה, החושף מערכת יחסים הספוגה ביצרים, אהבה ,קנאה ושנאה.

לצד הצגותיו באולם הבית בירושלים, ממשיך החאן לשווק בהצלחה רבה את מפעל המנויים שלו בתל אביב. כל הצגות החאן החדשות יוצגו בעונה הבאה על במת בית ציוני אמריקה, וכן הצגות מצליחות מעונות קודמות.