אחותו של כץ: לא מאבדים תקווה

פרחייה היימן, אחותו של יהודה כץ מנעדרי הקרב בסולטן יעקוב, מתרגשת לקראת השבת הטנק ארצה, "ידענו על הטנק לפני 20 שנה".

בני טוקר , ב' בסיון תשע"ו

פרחיה היימן, אחותו של יהודה כץ מנעדרי הקרב בסולטן יעקוב, מספרת בערוץ 7 על התרגשותה לקראת החזרת הטנק של יהודה אחיה לישראל.

"אנחנו כבר ידענו לפני 20 שנה שהטנק הזה נמצא ברוסיה, מישהו ראה את הטנק באחד המגזינים, העברנו את זה למודיעין. אם אכן זהו הטנק כמו שאנחנו מאמינים, הוא במצב שלם, עם פגיעות בצריח, שמזה נהרג מפקד הטנק זוהר ליפשיץ. זה הטנק ממנו נחטף יהודה. השניים האחרים, זכריה באומל וצבי פלדמן נחטפו מהטנק האחר של חזי שי".

לדבריה יש התרגשות, אבל לא מעבר לכך, "באופן מעשי הרי אין הרבה משמעות, אלה לא חדשות מסעירות. אבל זה כן מרגש אם אכן זהו הטנק של יהודה ואני שמחה שבהתערבות של הרמטכ"ל איזנקוט זה קורה".

למרות שההורים כבר נפטרו, פרחיה ואחיה, אבי, ממשיכים לעבוד קשה כדי לאתר כל שביב מידע על יהודה, "לא איבדנו תקווה אפילו לרגע. אנחנו יודעים שאחרי 34 שנים אנשים מסתכלים עלינו בהרמת גבה. אבל אם יש לך כרטיס של מפעל הפיס של אמריקה, גם אם יש סיכוי קלוש אתה תעשה הכל. אנחנו עד היום לא קיבלנו שום מידע על גורלו של יהודה, מבחינתו 100 אחוז שהוא חי. אם הוא היה מת, הוא היה נקבר כמו זוהר ליפשיץ בבית הקברות בסוריה ומוחזר מאוחר יותר ארצה. אנחנו קיבלנו ידיעות שהוא נתפס חי. מבחינתנו הפעילות נמשכת, יש לנו כמו משרד חוץ בבית, אנחנו בפעילויות מול הרשויות, מול צה"ל וכל הפוליטיקאים ויש גם פעילות חשאית".

לפרחיה היימן יש גם הסבר, מדוע אח שלה לא שלח עד היום אות חיים. "האפשרות שהוא חי, היא לא פחות סבירה מהאפשרות שהוא חלל. זה לא דמיוני לחשוב שהוא שבוי היכן שהוא. יש לי חשש שמהפגיעה בצריח ממנה נהרג המפקד, ייתכן שהוא קיבל זעזוע מוח ועד היום הוא לא יודע מיהו. לא מזמן שמעתי על מישהו שאחרי שלושים שנה נזכר מיהו. יש ניצולים מהשואה שעד היום מגלים בני משפחה וזה אחרי 70 שנה. אחי יהודה צריך להיות היום בן 57, ואחי אבי, אני וכל הילדים נמשיך בדרך הקשה והכי נכונה, כי לא מפקירים אנשים, ונמשיך בכך עד הנשימה האחרונה".

פרחיה היימן במסע לאושוויץ עם קורס מ"פים אפריל 16 משפחה

מצבתו של האבא של יהודה המשפחה
יהודה כץ המשפחה