הקשיש ניצול השואה לא יפונה מביתו

קשיש ניצול שואה, בן 101, הגיע לועדת החוקה לספר את סיפורו. בדיון התברר כי בהתערבות ראש רשות האכיפה נמנע פינויו מביתו.

שלמה פיוטרקובסקי , א' בסיון תשע"ו

מקרה מיוחד. שמולי
מקרה מיוחד. שמולי
פלאש 90

הוסר איום פינוי מביתו של קשיש ניצול שואה, כך נודע היום (שלישי) בדיון שנערך בוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.

הוועדה דנה בנושא צווי פינוי וטיפול בהליכי הוצאה לפועל של רשות הגביה והאכיפה כנגד קשישים. יוזם הדיון ח"כ איציק שמולי אמר "אף שהפורום המתאים לדון בנושא הוא בית המשפט, בקשתי לקיים דיון עקרוני בנושא".

לדבריו, "חוב צריך לשלם. אולם יש פה מקרה מיוחד של אזרח כבוד שהגיע לגבורות, בן 101, ניצול שואה שעלול להיזרק מביתו עקב הליכים של הוצאה לפועל. לדעתי כל אזרח שמגיע לגיל 80, צריך לקבל יחס שונה". שמולי ציין כי תודות לפעולת ראש רשות האכיפה, איום הפינוי הוסר.

משה פריד, הקשיש שהיה תחת איום הפנוי סיפר, "נולדתי ב-1915. אני ניצול שואה. כל חיי לא היו לי חובות ובאופן פתאומי קבלתי דרישת חוב, עשו לי עוול גדול. איימו עלי שיפעילו עלי הוצאות גביה. יום אחד דפקו על דלת ביתי נכנס עו"ד וילנר עם קונה, במטרה לרכוש את הבית שלי, בית שהגעתי אליו בדם ויזע. זה מזעזע, קשה להאמין שדבר כזה יכול לקרות בעולם שלנו. בשביל זה הייתי צריך להגיע לגיל 101?".

בנו של הקשיש הוסיף ואמר כי לאחר השואה, אביו עלה ארצה, הקים עסק, ועבד בו 30 שנה לפרנסתו. בגיל 70 העביר את העסק לבנו. לאחר חמש שנים העסק נכנס לחובות ואמו, רעיית הקשיש, מסרה שיקים על סך 65,000 שקלים לביטחון. השיקים חזרו ובעקבות כך, נפתח תיק בהוצאה לפועל. עורך הדין שטיפל בתיק בהתנדבות לא הופיע לדיון, מה שגרם לשופט לתת פסק דין כנגדו. עיקלו להורי את תכולת הבית לרבות תנור חימום בטענה שהציוד שייך לאחי. הורי, זוג קשישים, ישבו בבית ריק".

היועצת המשפטית של רשות האכיפה והגביה עו"ד ענת הר אבן אמרה, "700,000 תיקים נסגרו כתוצאה מהוראת שעה שהורתה לסגור תיקים שלא היתה בהם פעילות במשך עשור. בתיק זה, היו לא מעט פעילויות והחייב היה מיוצג ע"י עו"ד. מונה לחייב כונס נכסים והשאלה הנדונה כעת היא האם למכור כעת את הדירה וזו תועבר לרוכש רק לאחר 120 של החייב. או למכור אותה רק לאחר 120 שלו. החוב נובע משיקים שניתנו לזוכה ולהם מתווספת ריבית והצמדה שעפ"י החוק עומד היום על כ-8% לשנה".

לדבריה, "כדי להימנע מפנויים מסוג זה, לפני כל פינוי דירה, אנו מזמנים את החייב כדי להתרשם ממנו וממצבו האישי. אולם החוק לא מונע פינוי חייב מבוגר. כהנהלת הרשות, אנו נמנעים מהתערבות בשיקול הדעת השיפוטית".

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי שאל את עו"ד הר-אבן, "איך הגענו למצב, שאדם נכנס לביתו וביקש למכור את ביתו? וזו השיבה, "כחלק מתהליך גביית החוב דובר על מכירת הדירה כנכס תפוס". חברות הכנסת לוי, אלהרר וברקו התרעמו על עצם האפשרות העקרונית למכור נכס תפוס. סלומינסקי סיכם את הדיון וביקש מהר-אבן, "קחו את מה שנאמר פה לדיון השיפוטי, ותקנו את הנושא כדי שלא נגיע למקרה דומה".