אישה זרה

אסתר משען עלתה לבדה לישראל מברזיל ומתמודדת עם נושא הזרות וקבלת האחר בפרויקט צילומים המקבל השראה מדמויות נשים תנ"כיות זרות.

ערוץ 7 , ג' בסיון תשע"ו

אסתר משען
אסתר משען
צילום: עצמי

חג השבועות מסמל צמיחה, התחדשות, פריחה, אך גם את קבלת האחר, השונה, הנכרי.

מגילת רות, הנקראת בחג, מתייחסת לאישה זרה, נוכרייה- רות המואבייה, שהחליטה לקשור נפשה וחייה בגורלו של עם ישראל.

במידה מסוימת, רות מייצגת את האחרות והשונות בחברה ובעם. אסתר משען, סטודנטית מהחוג הבינתחומי בבית הספר הגבוה לאמנויות "אמונה" מתייחסת להיבט הזרות בארץ, דרך דמויות של נשים תנ"כיות, שהיו בעצמן זרות, נכריות.

נושא הזרות, שמעסיק אסתר מאז שהגיעה לארץ, מוצא ביטוי בעבודת הגמר שלה באמונה, "אישה זרה". "הגעתי ארצה מברזיל, ללא הורי, ותחושה של זרות מלווה אותי בתהליך היצירה שלי" מספרת אסתר. "את הפרויקט 'אישה זרה' צילמתי בישראל ובברזיל כאשר אני מחפשת ברחוב עוד נשים זרות, אולי כמוני".

מלכת שבא
אסתר משען

כל דמות בסדרת הצילומים של אסתר מתייחסת לאישה זרה המופיעה בסיפורי התנ"ך: המלכה ושתי ממגילת אסתר, אשת לוט, מלכת שבא, ציפורה, רחב, וכמובן, רות המואבייה. אסתר מתארת את הנשים הללו כחזקות ומשמעותיות, אבל גם ככאלה שאל דמותן הייחודית נוספת עובדת היותן שונות, אחרות, לא "משלנו".

פרויקט הגמר של אסתר מנסה לחבר בין הנשים הזרות שבסיפורי התנ"ך ובין נשים זרות בנות ימינו.

בעיבודי התמונה מתייחסת אסתר לדמותה של האישה במדרש, ובאמצעות חומרים שונים היא מבליטה את האישיות יוצאת הדופן של כל אחת מהן.

רות המואבייה
אסתר משען

ד"ר ענת חן, מנחת הפרויקט, מתייחסת לנושא הטעון ולעבודתה של אסתר. "היחס לנשים זרות במקרא הוא אחת הסוגיות המעניינות והרלבנטיות לחברה הרב תרבותית שבה אנו חיים. רות המואבייה הפכה להיות אמה של שושלת דוד המלך. גם לנשים אחרות, שלא מבני ישראל, התגלגלה הזכות להיות בעלות השפעה", אמרה חן.

לדבריה, הפרויקט ״אישה זרה״ יונק את ההשראה שלו גם מסיפורי המקרא אבל גם מאמנים וצלמים עכשוויים כמו למשל עדי נס שמביים סיטואציות מקראיות עם דמויות עכשוויות. "בשונה מצלמים אחרים, הפרויקט של אסתר הוא לא רק צילומי אלא כל צילום עבר טיפול פרשני וטיפול חומרי".