מקצוע חדש אושר: "בודק שכר מוסמך"

משרד הכלכלה יכשיר בודקי שכר אשר יפקחו על תנאי שכר של עובדים, יוודאו כי אינם מנוצלים וזוכים לתנאים המגיעים להם לפי החוק.

עדו בן פורת , ז' בסיון תשע"ו

אלי אלאלוף
אלי אלאלוף
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום (שני) תקנות ולפיהן במסגרת הגברת אכיפת דיני העבודה, יכשיר משרד הכלכלה "בודקי שכר מוסמכים", אשר יפקחו על תנאי שכר של עובדים, בהם גם עובדי קבלן בתחומי השמירה והניקיון, יוודאו כי הם אינם מנוצלים וזוכים לתנאים המגיעים להם על פי חוק.

במידה ובודקי השכר יאשרו תנאי שכר והעסקה שנותן מעסיק או מזמין שירותים שהואשם בעבר בניצול עובדים, ניתן יהיה להפחית קנסות ועונשים שהוטלו עליו.

הוועדה קבעה כי גם מי שלמד כלכלה, עבד כמפקח עבודה או שהוא עורך דין העוסק בדיני עבודה, רשאי לעסוק במקצוע. זאת בנוסף לרואי חשבון, יועצי מס, חשבי שכר, ומבקרי פנים בתחומי שכר עבודה.

הצעתו של ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה), לפיה גם מנהלי חשבונות יוכלו לגשת לבחינות ולעסוק כבודקי שכר, נדחתה.

על המבקשים להתמנות לבודקי שכר לעבור תכנית הכשרה בת 150 שעות לפחות ולעבור בחינה עיונית ובחינה מעשית שייערכו על ידי משרד הכלכלה. רואי חשבון ויועצי מס יעברו הכשרה מצומצמת. בקשות נציגיהם לפטור מבחינה, נדחתה.

התקנות ייכנסו לתוקף באופן מיידי. הוועדה קבעה עוד כי במהלך תשעת החודשים הקרובים, עד שיתבצעו הכשרות ומבחנים ראשונים, יבצעו רואי חשבון בלבד את עבודת בודקי השכר.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר כי "לאחר חודשים ארוכים של דיונים, הגענו להחלטות משביעות רצון, ובקרוב מאוד נרחיב את השורות ונאפשר לרבים וטובים ליטול חלק במאמץ לסייע לעובדים החלשים ביותר ולוודא כי הם אינם מנוצלים ומקבלים את מלוא הזכויות המגיעות להם".