"טרור בנייה" במסווה של סיוע הומניטרי

המנהל האזרחי חשף בכנסת כי הדרג המדיני מונע תכניות הסדרה לבדואים באיו"ש. "הרשות הפלסטינית מקימה לנו מדינת טרור מתחת לאף".

חזקי ברוך , ח' בסיון תשע"ו

הדיון בוועדה, היום
הדיון בוועדה, היום
צילום: דוברות

בדיון מעקב שקיימה ועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון בכנסת, הצהיר אל"מ אורי מנדס, סגן ראש המנהל האזרחי, כי הדרג המדיני מונע מהמנהל האזרחי לקדם את תכניות ההסדרה לאוכלוסיה הבדואית ביו"ש.

אל"מ מנדס אמר את הדברים בדיון מיוחד שהתקיים הבוקר (שלישי) בוועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון בראשות ח"כ מוטי יוגב על הבנייה הבלתי חוקית ביהודה ושומרון.

מנדס הצהיר כי ישנן 9 תכניות מתאר שמקדם המנהל האזרחי עבור האוכלוסיה הבדואית באיו"ש, אולם הוגשו כ-200 עתירות כנגדן לבית המשפט העליון, וברובן יוצא צו ביניים שמעכב את הביצוע עד הדיון בבג"ץ.

"בית המשפט העליון מונע אכיפה כנגד בנייה בלתי חוקית במרחב אדומים – עד שנציג תכניות הסדרה, אולם במקביל יש הנחיה מהדרג המדיני שלא לקדם את תכניות ההסדרה השונות", חשף סגן ראש המנהל האזרחי.

על פי נתוני המנהל האזרחי שהוצגו בפני הוועדה, יחידת הפיקוח מנהלת כ-28,000 תיקי בנייה בלתי חוקית פעילים. ממוצע איתורי הבניה הבלתי חוקית הפלסטינית על ידי יחידת הפיקוח הוא כ-1100 מבנים חדשים מדי שנה, שמתוכם נהרסים כ-450 בשנה.

ח"כ מוטי יוגב, אל''מ במיל', אמר כי ״מדובר פה בטרור בנייה במסווה של סיוע הומניטרי, זה דבר פורץ גדרות והכל במימון האיחוד האירופי. פשוט מדינות חוץ שעושות פה כבתוך שלהן.

''זה שהדרג המדיני עוצר תכניות מתאר זו נקודת עצירה שמונעת כל התקדמות, זו אחריותינו לבדוק זאת מול הגורמים המדיניים וכך נעשה", הבטיח.

ח״כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר ״אנחנו באים לפה כל פעם וכל פעם שומעים מהתחלה אותם מנטרות. במבחן התוצאה יש כאן כישלון חרוץ. יש פער אדיר בין האיתורים ובין הבניה בפועל. המספרים שהצגתם משקרים כי מבחינת המינהל האזרחי בזנט וכביש הם אותו דבר. אני לא יודע כמה מתוך פעולות ההריסה שהצגתם הן בזנט או דברים חשובים באמת''.

יניב אהרוני מפורום עוטף ירושלים תקף את אנשי המנהל האזרחי, ''אני מסתובב בשטח באופן קבוע והמציאות שאני נתקל בה קשה. אתם מדברים כאן על עבודה משותפת והרצון לקבל אינפורמציה כשאני אישית מעביר לכם תלונות על בניה בלתי חוקית ומקבל תגובות מזלזלות ומגוחכות שמקבעות את הבניה הבלתי חוקית בשטח.

''בגלל ההתנהלות שלכם ושל הדרג המדיני הרשות הפלסטינית מקימה לנו מדינת טרור מתחת לאף״, הוסיף אהרוני.

מאיר דויטש, מנהל אגף מדיניות בתנועת רגבים הציג בפני הוועדה מצגת וסרטונים הממחישים את ההשתלטות האסטרטגית שמבצעת הרשות הפלסטינית על אזורים מוגדרים שנבחרו בקפידה.

"בגוש עציון מוכשרים מאות דונמים של אדמות טרשיות בבעלות המדינה, ובדרום הר חברון מוקמת עיר ערבית על שטח של אלפי דונמים. המנהל האזרחי נוקב במספרי תיקים ובביצוע נקודתי של אכיפה, אך מתעלם מהמגמות האסטרטגיות והמסוכנות", אמר דויטש.