עלייה של 3% במספר הקוראים בת"א

הספר המושאל ביותר: "הבשורה על פי יהודה" ואצל ילדים "הארי פוטר". קוראת צעירה ונמרצת מספריית נוה עופר שאלה לא פחות מ 347 ספרים

קובי פינקלר , ח' בסיון תשע"ו

עמוס עוז
עמוס עוז
צילום: יחצ כתר

לרגל חודש הקריאה ושבוע הספר חושפת מחלקת הספריות בעיריית תל-אביב-יפו נתונים מעניינים על הרגלי הקריאה והשאלת הספרים של תושבי העיר.

אחת המגמות שניתן לזהות הינה העלייה במספר הקוראים הפעילים המנויים ב -22 הספריות העירוניות. בשנה החולפת עמד מספר זה על 36,374 קוראים פעילים, עלייה של 3% לעומת שנת 2014 (הנתונים נכונים לסוף חודש דצמבר 15). 403,120 פריטים. ספריות העיר מחזיקות נכון להיום 897,910 ספרים.

נכון לשנת 2015, תושבי תל-אביב-יפו בחרו במקום הראשון, את הסופר עמוס עוז עם "הבשורה על פי יהודה" (553 השאלות) ולאחריו את הסופר דויד גרוסמן עם "סוס אחד נכנס לבר" (532 השאלות). עוד בעשירייה הפותחת: "מלכת היופי של ירושלים" (שרית ישי-לוי), "גדר חיה" (דורית רביניאן), "ללכת בדרכך" (ג'וג'ו מויס), "שלוש קומות" (אשכול נבו), "נעלמת" (ג'יליאן פלין), "גברת ורבורג" (עירית לינור), "הנערה מהדואר" (סטפן צוויג) ו"ניצבת" (א.ב יהושע).

בעוד אצל המבוגרים הספרות העברית שולטת ברוב הרשימה, אצל הילדים, "הארי פוטר ואבן החכמים" מאת ג'יי קיי רולינג צועד בראש עם 299 השאלות בשנת 2015, ואת מקומות 2-6 תופסים ספרים מסדרת "יומנו של חנון" מאת הסופר האמריקאי ג'ף קיני.

במקום השביעי, ספר נוסף מסדרת "הארי פוטר" ("הארי פוטר וחדר הסודות") כאשר הנציגות העברית היחידה ניצבת במקום השמיני: יפן-מרדף ב"רכבת הקליע" מאת גלילה רון פדר. את הרשימה סוגרים "הארי פוטר והאסיר מאזקבאן" ו"המירוץ הגדול" מאת ג'ף סמית'.

הספר "האריה שאהב תות" הוא הכותר המושאל ביותר בקטגוריית הספרים לגיל הרך עם 123 השאלות.

שיאנית הקריאה מבין הקוראים המבוגרים שאלה לא פחות מ- 299 ספרים לאורך השנה, אך גם היא לא יכלה לאלופת הקריאה בקרב הילדים, קוראת הצעירה ונמרצת מספריית נוה עופר ששאלה לא פחות מ 347 ספרים.

השנה, בעקבות הביקוש, נפתחו שתי ספריות חדשות בעיר: הספרייה ע"ש אנה-לאורה-פטליק-פישר במרכז הערבי יהודי ביפו, והספרייה במרכז הקהילתי החדש "בת ציון" ביד אליהו. כן שופצו ספריות צהלה ונווה אליעזר ובספריית מגדל שלום בתל אביב הושק האוסף הגאה הראשון בארץ. את העלייה במספר המנויים בספריות הרגישו היטב בספריית בית השחמט ברמת אביב, ספריית יד לבנים ובספריית ניסטור שבצפון הישן (רח' לסל) אשר בכל אחת מהן נרשם גידול חד של למעלה מ 10% במנויים.

הספריות העירוניות בתל אביב-יפו משמשות גם מרכזי תרבות שוקקים: למעלה מ 2000 אירועי ופעולות תרבות התקיימו בספריות השונות ובמרכז תרבות בית אריאלה – שעות סיפור, הצגות, הרצאות ועוד אשר משכו כ-80,000 משתתפים.

מנהלת מחלקת הספריות בעיריית תל אביב-יפו מרים פוזנר מסרה "משמח לראות שהציבור הרחב ממשיך לקרוא בהמוניו, גם בגילאים הצעירים. ספריות תל –אביב יפו הפכו בשנים האחרונות למרכזי תרבות שמחברים ומפגישים את חברי הקהילה לפעילויות הקשורות במילה הכתובה. הספריות העירוניות שוקדות על התאמתן לעידן הנוכחי הן מבחינת התשתיות הפיזיות והן מבחינת החיבור לעולם הדיגיטלי".