חנות בממילא סחרה בעתיקות ללא רישיון

מאות ממצאים עתיקים נתפסו במהלך פשיטה על חנות מזכרות בקניון ממילא בירושלים, שסחרה בהם ללא רישיון.

עדו בן פורת , ט' בסיון תשע"ו

חלק מהעתיקות שנמצאו
חלק מהעתיקות שנמצאו
צילום: רשות העתיקות

ראשי חץ מברונזה, מטבעות הנושאים את שמות החשמונאים, כדים מיוחדים לאחסון בשמים ועוד מאות פריטים בני אלפי שנים שהוצעו למכירה בחנות בקניון ממילא ללא רישיון למסחר בעתיקות, נתפסו אתמול (ג') במהלך פעולה מבצעית של היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות.

הפשיטה התבצעה לאחר קיום פעילות סמויה בחנות, בה נמכרו לבלשי רשות העתיקות פריטים עתיקים.

בחודש מרץ 2016 נכנסו לתוקף תקנות חדשות המחייבות את סוחרי העתיקות בישראל לנהל את המלאי המסחרי שברשותם, באמצעות מערכת ממוחשבת שפותחה על ידי רשות העתיקות.

המהלך, שיאפשר מעקב אחר הפריטים, נועד למנוע מסוחרי עתיקות "להלבין" עתיקות בלתי חוקיות, שמקורן בשוד עתיקות –חפירה בלתי חוקית באתרים ארכיאולוגים תוך מחיקת הידע על המורשת התרבותית מהארץ ומהעולם, תמורת בצע כסף. חנות המזכרות סחרה בעתיקות בקניון היוקרתי, על אף שלא קיבלה רישיון לכך.

חלק מהעתיקות שנמצאו
צילום: רשות העתיקות

לדברי ד"ר איתן קליין, המפקח על המסחר בעתיקות ברשות העתיקות, "עד שהותקנו התקנות היה בשוק העתיקות מצב פלאי שבו הממצאים תמיד היו בשפע על המדפים למרות שהסוחרים דיווחו על מכירות חלשות ביותר.

"דיווחים אלה מעלים תהיות בדבר יכולת ההישרדות המרשימה של החנויות הללו לאורך עשרות שנים. בפועל, ברור כשמש שעל מנת לספק את הסחורה, נשדדו אתרי עתיקות בישראל ובעולם, וההיסטוריה נמכרה למרבה במחיר", הוסיף ד"ר קליין.