ראש אמ"ן: אנחנו בסביבה מורכבת ונפיצה

לו נסראללה היה יודע את היכולות שלנו והידע שלנו, הוא לא היה מסתכן בעימות נוסף עם מדינת ישראל, אמר האלוף הרצי הלוי בכנס הרצליה.

יוני קמפינסקי , ט' בסיון תשע"ו

הלוי בכנס הרצליה
הלוי בכנס הרצליה
צילום: עדי כהן צדק

ראש אמ"ן, אלוף הרצי הלוי, הזהיר הבוקר (רביעי) במהלך כנס הרצליה ה-16 מהעימות הבא עם חיזבאללה וטען כי היא "לא תהיה פשוטה".

"עשור למלחמת לבנון שני הצדדים לא מתנגדים לעוד עשור של שקט", אמר הלוי. ''לנו אין כוונות התקפיות בלבנון אנחנו לא רוצים מלחמה אבל מוכנים אליה מאי פעם.

"אני חושב שמעולם צבא לא ידע על האויב שלו כל כך הרבה כפי שאנחנו יודעים על חיזבאללה. עדיין המלחמה הבאה לא תהיה פשוטה. חמש שנים של לחימה בסוריה לחיזבאללה יש 1,500 הרוגים, 5% מהכוחות הלוחמים".

צפו: שידור חי מכנס הרצליה

"לפני עשר שנים נורתה רקטה למוסך הרכבת לחיפה ונהרגו שמונה עובדים. הרקטה יוצרה בסוריה. היום התעשיות הצבאיות הסוריות חזרו לייצר נשק עבור חיזבאללה שמיועד ללחימה מול ישראל. זה מפר את החלטת האום מדינת ישראל לא צריכה לקבל את זה. זה עלול לקרב את העימות הבא".

לדברי הלוי, איראן מעבירה לחיזבאללה אמל"ח אסטרטגי, כלשונו, תחת כסות התמיכה למלחמה בסוריה. "חלק הולך למלחמה בסוריה חלק עובר ללבנון. גם העולם וגם אנחנו לא צריכים להתעלם מהתהליך. המלחמה הבאה עם חיזבאללה לא תהיה פשוטה אבל הסוף שלה ברור".

ראש אמ''ן הדגיש, "לו נסראללה היה יודע את היכולות שלנו והידע שלנו הוא לא היה מסתכן בעימות נוסף עם מדינת ישראל. אם תהיה מלחמה נוספת מדינת ישראל תשקם את שנפגע. לבנון תהפוך למדינת פליטים תתקשה להשתקם וחיזבאללה יאבד את בסיס התמיכה הפוליטית שלו".

על גל הטרור שפקד את ישראל בשנה האחרונה אמר הלוי, "מתחילת אוקטובר אנחנו חווים גל של טרור יחידים שנשען על תשתית רחבה של הסתה אבל הוא לא הצליח לסחוף את הרחוב הפלסטיני.

ההסלמה הזו היא הסלמה פוסט מודרנית האינדיבידואל במרכז לא הארגון והלאומיות ויש כאן יותר אנטי אידיאולוגיה מאידיאולוגיה. שבוע אחרי פיגוע קשה בתל אביב. לעשות סטטיסטיקה זה דבר רגיש ובכל זאת כשאנחנו מסתכלים על התמונה אנחנו רואים מגמה של ירידה.

איך אנחנו יכולים להתמודד עם הפיגועים? מה שהביא לירידה הזו הוא ההתמודדות של כוחות צהל יחד עם שב"כ ומשטרת ישראל היא ממוקדת, מנסה למזער את ההישגים לטפל בבעיות עצמן בצורה ממוקדת יש כאן מדיניות מדינית וצבאית שנמנעת מענישה קולקטיבית שעלולה לסחוף את הרחוב הפלסטיני. חמאס רצה לעלות על הגל לראות התקוממות.

אבו מאזן בספטמבר הכריז על כוונתו ללכת חזר בו. הוא לא הולך אבל לא נהיה יותר צעיר. לצד ההתנגדות שלו למאבק המזוין הוא מנהל מאבק בזירה הבין לאומית נגד ישראל. שני הצדדים מכירים בחשיבות התיאום הביטחוני והמתבונן מהצד ביוש רואה את המזרח התיכון ומבין שיכול להיות יותר גרוע. יש פיצול בין הגוורדיה הוותיקה לדור הצעיר. הדור הצעיר הוא חידה למה הוא לא מתאגד לארגון והולך לטרור בודדים. יש משהו שאנחנו לא מצליחים לנתח. המנהיגים נחלשו והציבור התחזק".

על רצועת עזה אמר ראש אמ"ן, "חמאס מורתע בעקבות צוק איתן ולא מעוניין בעימות נגד ישראל. יכול להיות שבעוד חודש זה ישתנה. מצד שני חמאס לא מפסיק לבנות את כוחו במנהרות ורקטות. המצב הכלכלי ברצועה קשה מאוד. אבטלה, בעיות חשמל ומים, משבר הומניטרי גדול. איך משאירים את חמאס מורתע מרסנים את בניין הכוח ומצליחים לשפר את המצב ברצועה כדי שלאנשים יהיה מה להפסיד ואולי יתפתח משהו שונה מסדרתיות של עימותים? אין כאן תשובות פשוטות".