מחדל ה"סבירות נמוכה למלחמה" דגם 2016

ראש אמ"ן התבטא בכנס הרצליה באופן המזכיר את הזחיחות שקדמה לימי טרום מלחמת יום כיפור. פרשנות מודאגת ומוטרדת.

אריה יצחקי , י' בסיון תשע"ו

הרצי הלוי בכנס הרצליה
הרצי הלוי בכנס הרצליה
צילום: עדי כהן צדק

מניתוח נאומו של ראש אמ"ן, האלוף הרצי הלוי, במהלך כנס הרצליה ה-16 מצטיירת תמונה מדאיגה ביותר.

ראשית, שוב צצה היהירות הנוראה שמזכירה את מחדל "סבירות נמוכה למלחמה" בימי קיץ 1973 של מקבילו --"הגאון" אלי זעירא, והפעם זה מתגלם במשפט הזחוח של האלוף הרצי: "אני חושב שמעולם צבא לא ידע על האויב שלו כל כך הרבה כפי שאנו יודעים על חיזבאללה".

לא יאומן, אולי בקהילית המודיעין יודעים את הפרטים הטכניים- היכן מוצבים בדיוק הטילים לסוגיהם כל מצבור, כל סוללה, כל ראש נפץ, אך אין לכם מושג קלוש איך פועל "הראש החיזבאללאי". האלוף הרצי האם אתה באמת חושב שחיזבאללה מורתע ממאזן של 1500 הרוגים? האם אתה מאמין שנסראללה מורתע מאיומך שלבנון תהפוך ל"מדינת פליטים"?

ראוי שאתה ופיקודיך תפנימו שההתייחסות של השיעים למוות ולחורבן שונה לחלוטין מההתייחסות של אלופי צה"ל עם חינוכם המערבי. ראוי שאתה ויועצי אחיתופל שלך תדעו כי נסראללה לא יהסס להסתכן בעימות שלישי עם ישראל, אם הוא יחליט שזה ייטיב עמו. הוא מוכן לספוג גם 5000 וגם 10000 חללים – בעיקר אם הם יהיו אזרחים.

ובאשר לחמא"ס, גם הוא מורתע? הצחקתני. הרי הנהגת חמא"ס יודעת בוודאות כי ממשלת ישראל לא תאפשר הכרעה צבאית מוחצת וכיבוש של רצועת עזה, ראינו כולנו את 50 ימי הדישדוש של צה"ל במבצע "צוק איתן". זה היה לא מזמן... אתה וקציניך חיים כנראה בבועה...

והכי מצחיק (למעשה מזעזע...) היה להיווכח שאתה קונה את ההבלים שהפריחו קודמיך מאיר דגן ועמוס ידלין בנושא הגרעין האיראני. לשמוע ולא להאמין: "תוכנית הגרעין הוגבלה בשנים הקרובות... אני מעריך כי איראן תכבד בשנים הראשונות את הסכם הגרעין שנחתם מול המעצמות".

מסתבר שראש אמ"ן חי בסרט הוליוודי. איזה הגבלה ואיזה נעליים. האיראנים ממשיכים במלוא המרץ בהרכבת פצצות גרעין על טילים חדשניים ארוכי טווח, מתחת לאף של שירותי המודיעין הכושלים הישראליים והאמריקאיים.

בקיצור אזרחי ישראל ראוי שתכינו את פיקוד העורף, נקו ושפצו את המקלטים ,שפרו את מערכי החירום בבתי החולים – יהיה קיץ לוהט.

(הכותב הינו היסטוריון צבאי)