יו"ר ועדת התמיכות: ירושלים קדושה?

חבר מועצת העיר חנן רובין מסביר מדוע ירושלים חייבת להישאר פלורליסטית, "מי שאומר שירושלים קדושה דוחק מכאן את החילונים".

בני טוקר , י"א בסיון תשע"ו

מופע בירושלים. למצולמים אין קשר לידיעה
מופע בירושלים. למצולמים אין קשר לידיעה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חנן רובין, חבר מועצת עיריית ירושלים, יו"ר ועדת התמיכות במוסדות התרבות וחבר בוועד המנהל של מוזיאון ישראל מסביר בערוץ 7 מדוע כאדם דתי וחבר בסיעת התעוררות, הוא אינו יכול למנוע העברת כספים למוסדות שמציגים הצגות שנויות במחלוקת.

השיחה עם רובין מתרחשת על רקע מופע עירום שנערך בפסטיבל ישראל בבירה, בחודש שעבר.

"מפעם לפעם אנחנו מקבלים פניות גם מימין וגם משמאל, גם חילונים וגם דתיים שחולקים על תוכן מסוים. לדוגמא הייתה ביקורת על הופעה של 'הצל' ביום העצמאות במנהל קהילתי בעיר, היו פניות שאמרו שלא ראוי שמופע כזה יופיע במימון עירוני", מספר רובין.

לדבריו מגיעות גם תלונות מארגוני ימין נגד תערוכות של השמאל הקיצוני. ''אני יודע שלפעמים התוכן מעצבן, אבל כל עוד זה בגבולות חופש הביטוי אז אין מה לעשות".

רובין מספר כי בתקופה הקרובה יוקם גוף שיקבע מהם הקריטריונים לשלילת תמיכות, "הגוף הזה יכלול בתוכו שופט עליון, אנשי רוח מכל הצדדים והם יבחנו האם זה עומד בגבולות חופש הביטוי והאם צריך לממן את אותו מוסד.

"אני אמנם רואה מפעם לפעם תערוכות עם ביקורת על חיילי צה"ל, זה לא נעים לי אבל זה עדיין לא אומר שזה אסור. כמובן שאם יבוא גוף שיפיץ לגזענות, אלימות, אונס נשים או שהידים, אין להם שום מקום לקבל מימון עירוני, צריכים לדעת איפה שמים את הגבול".

רובין מסביר מדוע יש מקום בירושלים גם להצגות עירום, "ירושלים היא עיר מגוונת, יש דברים שכאדם דתי גם לי לא נוחים, אם מדברים על אותו מופע מחול בעירום שהיה בתיאטרון ירושלים, זה לא הסגנון שלי.

''אבל מצד שני אלה שאומרים שירושלים היא מקום קדוש מדירים מכאן ציבור גדול מאוד והופכים את ירושלים לעיר לא רלוונטית לציבור החילוני", הוא מדגיש. "אם אנחנו רוצים שירושלים תישאר בירת ישראל ומרכז העולם היהודי, אנחנו חייבים לאפשר לעוד אנשים להרגיש כאן בבית"

רובין מציין כדוגמא את מוסדות התרבות שפתוחים בשבת, ''אני הולך לבית הכנסת אבל יש כאן עוד אנשים. אסור לנו לדחוק את הציבור החילוני מהעיר הזאת".