ביקורת ברשת נגד מפקד החייל היורה

ברשתות החברתיות נשמעת ביקורת קשה נגד המ"פ רס"ן תום נעמן שהעיד נגד החייל היורה מחברון.

ערוץ 7 , י"ב בסיון תשע"ו

ברשת הפייסבוק פורסם פוסט עם תמונתו של מפקד החייל היורה, רס"ן תום נעמן, ועליו הכיתוב: "אתה בושה וחרפה למדינה".

"המ"פ של אלאור אזריה תום (לא) נאמן", נכתב בפוסט. "אם היית מגיע אצלי לריאיון עבודה הייתי שולח אותך ללשכת העבודה".

במשפט העיד נעמן כי הוא לא חש שהמחבל באירוע היווה סכנה באותו שלב. עוד שחזר את השיחה בינו לבין אזריה לאחר הירי, בה לטענתו אמר לו אזריה כי ירה בגלל ש"המחבל היה צריך למות".

"כעסתי עליו שהוא עשה את זה, הוא בעצם ביצע ירי בתוך זירה שאני מפקד עליה ללא אישורי וללא ידיעתי", אמר. לקחתי אותו הצידה ואמרתי שימתין כאן ליד העמדה ולא יזוז. עדכנתי את הגדוד ששני המחבלים מתים".

ערוץ 2 דיווח כי במקביל, פורסם ברשת החברתית פוסט שכתב שחר חן, חייל ששירת לצידו של נעמן. על הביקורת הרבה שנשמעה כלפי המפקד כתב חן: "אופנת השיימינג שרווחת במחוזותינו חוצה את גבולות המקלדת, חוצה גבולות של מוסר וטעם הטוב. ואני שואל את אותם מתלהמים, הקופצים בלי לחשוב, שפלי רוח: מה נראה לכם?"

"מי שיקפוץ ויגיד שבשם הגיבוי המקודש שנותן מפקד לחייליו על המ"פ לשכב על הגדר- בולשיט! שיקפוץ", המשיך חן. "וכל אותם צדקנים שמטיפים לאמירות כמו 'לא ראוי שילכו אחריו לקרב' - לאיזה קרב אתם בדיוק הלכתם?"

"לאלו שמדברים איתי על גיבוי ואחוות לוחמים - גיבוי אפשר להעניק ללוחם ששגה", הבהיר חן. "יש הבדל מהותי ועמוק בין גיבוי לבין טיוח. יש הבדל מהותי בין הזדהות עם מצבו של החייל לבין מדיניות שקר. רבותי, החייל לא גיבור. חייל כזה הוא האחרון להיות גיבור. הירי של החייל באירוע הוא פאשלה ערכית ומקצועית. פאשלה ערכית כי לא יורים לשם הרג או לשם נקמנות. יורים כדי להסיר את האיום. וכל בר דעת מבין שלא היה איום בשלב הירי המדובר".

"היום עם ישראל צריך להיות גאה שיש בו מפקדים כאלה כמו תום נעמן", סיכם חן. "אני היום גאה להכיר אנשים כמותו".