שלוש מתוך 4 בנות בתותחנים – פצועות

אל"מ במיל' רז שגיא: הורידו את רף הכושר הגופני ובמחלקת כושר קרבי אומרים שהכשירות היא מתחת לזו הנדרשת. האויב לא יעשה לנו הנחות.

גיל רונן , י"ד בסיון תשע"ו

שבעים וחמישה אחוזים מהבנות המשרתות בתותחנים אינן כשירות לשירות בגלל פציעות באימונים בכל רגע נתון.

כך חשף אל"מ (מיל') רז שגיא בגלי צה"ל, בראיון שנערך עמו בעקבות מקרה שבו חיילת ששירתה ביחידת החילוץ הקרבי הפכה לנכה ותבעה את צה"ל.

שגיא – העומד בראש "הפורום לחוסן צה"ל" – הסביר לאראל סג"ל כי מחקר ארוך שנים מוכיח שנשים נפגעות במאות אחוזים יותר מגברים. "אם הייתי עכשיו אומר לך שבחטיבת הצנחנים 50% מהלוחמים לא כשירים כתוצאה מפגיעות באימונים, היו מפסיקים את האימונים בכל הצבא", אמר.

לדבריו זה בדיוק מה שקורה לגבי בנות שמשרתות בקרבי, לפי נתונים שפרסם דובר צה"ל לפני ארבעה חודשים.

"חמישים אחוז מהבנות המשרתות בקרקל נפגעות והצבא בכלל לא יודע מה לעשות שם, האם הן ימשיכו להיות לוחמות או לא, ו-75% אחוז בתותחנים למרות שהוציאו אותן מהסוללות הקדמיות. זאת אומרת, רק במערכות ה-MLRS ובמפי"קים (מרכזי השליטה והבקרה של מפקדי הסוללות), 75 אחוז! שלוש מתוך ארבע נשים!", זעק.

כאשר גלית דיסטל אטבריאן שאלה את שגיא אם הוא תומך בשילוב נשים בטיס, אמר שגיא שמכיוון שטייס הוא לוחם יחידני שנבדק באופן אישי ופרטני, הרי שאם לא עושים הנחות לנשים בקורס טיס, אין לו כל התנגדות לשילובן.

אבל בחילות השדה, אמר, המצב בלתי נסבל: "בשם שילוב הנשים, פוגעים פגיעה אנושה בבנות הכי טובות שיש לעם ישראל לגייס לצבא מבחינה פיזיולוגית וגורמים להן לשברי הליכה ופריצות דיסק. לחיילות בנות 19 ו-20. המפקדים אומרים שזו שגיאה איומה".

"בגלל הפמיניזם?", שאל סג"ל. "הצבא לא יודע להדוף את האג'נדה הזאת ויש כוחות גדולים שעובדים מעליו ובתוך הצבא התחילו לשכנע שהדבר הזה טוב", ענה שגיא בדיפלומטיות. "למרות שכאשר אתה מדבר עם מפקדים ברמות הטקטיות, ברמת מ"מ מ"פ ומג"ד, כולל נשים, הם אומרים לך שזו שגיאה איומה".

"הורידו את הרף כדי שהן תוכלנה להשתלב", התריע שגיא. "ארבע פעמים הורידו את רף הכושר הגופני במהלך 13 השנים האחרונות, עד לרמה שבמחלקת כושר קרבי אומרים שהכשירות היא מתחת לזו הנדרשת. האויב לא יעשה לנו הנחות".

המגדריסטית ד"ר אורית קמיר, שהתבקשה להגיב לדברי שגיא, זעמה על הבמה הנרחבת שניתנה לו וקבעה כי "אימונים הם דבר שצריך להיקבע על פי יכולות של מי שזכאים להשתתף בהם".