''להתגרש בלי להקיז את הדם''

ועדת החוקה אישרה את התקנות ליישוב סכסוכים במשפחה. השרה שקד: התא המשפחתי הוא הנכס המשמעותי ביותר שיש לאדם.

עדו בן פורת , י"ד בסיון תשע"ו

גירושין. אילוסטרציה
גירושין. אילוסטרציה
צילום: istock

ועדת החוקה של הכנסת בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי אישרה באופן סופי את תקנות "יישוב סכסוכים במשפחה" של שרת המשפטים איילת שקד.

האישור נעשה לאחר שהשרה הגיעה בשבוע שעבר להסכמה רחבה עם יו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נווה, ועם חברות הכנסת מרב מיכאלי, שולי מועלם ועליזה לביא.

התקנות מאפשרות להפעיל את החוק שהובילו בכנסת הקודמת לוין, מועלם, מיכאלי ועליזה לביא. החוק קובע כי בטרם ניהול תביעת גירושין בין בני זוג ייערכו לצדדים עד ארבע פגישות ללא תשלום, במטרה לפתור את ההליך בדרכי שלום, ולהימנע מניהול הסכסוך בבתי משפט.

זאת, במטרה לפתור את ההליך בדרכי שלום, ולהימנע, ככל הניתן, מניהול הסכסוך בבתי המשפט.

על פי התקנות שאושרו כעת, הפגישה הראשונה של בני הזוג תהיה בסביבה טיפולית ללא עורכי דין. הרכב המשתתפים בשלוש הפגישות הבאות ייקבע לפי אופי הפגישה, בהתאם להחלטת יחידת הסיוע. ככל שאופי הפגישה ימשיך להיות טיפולי - הפגישה תיערך ללא נוכחות עורכי דין.

אם הפגישה תישא אופי משפטי - היא תוכל להיערך בנוכחות עורכי הדין של בני הזוג, ולבקשתם. באשר לסעדים זמניים דחופים, התגבשה הסכמה לפיה עורכי הדין יוכלו לטפל בעניין אף בישיבה הראשונה.

שרת המשפטים שקד אמרה כי "התקנות שאושרו היום יהוו חלופה יעילה להתדיינות בערכאות משפטיות בנושא רגיש ומורכב כסכסוכי משפחה. ניסיון דומה בעולם לימד כי במקרים רבים ניתן להגיע להסכמות ולהימנע מהגעה לבתי משפט ובתי דין. הדבר ייטיב עם האזרחים, יקל על המערכת ויעודד הגעה לפשרה ולקבלת החלטות המקובלות מראש על כל הצדדים.

''סכסוך בין ההורים גורם נזק בעיקר לילדים, ומחובתנו להגן עליהם. אני מודה לשר יריב לוין, לחברות הכנסת שולי מועלם, מרב מיכאלי ועליזה לביא, וכן ליו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נווה, על ההגעה להסכמות שאפשרו את אישור התקנות", הוסיפה שקד.

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי ברכה על אישור התקנות, ''אם בני זוג מחליטים שהם לא יכולים לחיות עוד במסגרת משפחתית משותפת, אין זה אומר שהמחויבות ההורית צריכה להיפגע – לא מצד האב ולא מצד האם. גירושין יעשו תוך מזעור הנזק הכלכלי וההשלכות הנפשיות על בני הזוג - ובעיקר על הילדים".