יהודי בהולנד הותקף בשל דגל ישראל

האיש הניף את הדגל רק למספר דקות אבל ממכוניות שחלפו צעקו עליו ''ציונים סרטן'', ''ציונים רקובים''. הוא מתכוון להגיש תלונה במשטרה.

גיל רונן , ט"ו בסיון תשע"ו

הולנד
הולנד
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

יהודי הולנדי הניף דגל ישראל בחצרו למשך כמה דקות וספג נאצות מאנשים שחלפו על פני הבית במכוניותיהם.

האיש, מנהל חשבונות בן 47, מתגורר באלמרה, כ-23 ק"מ ממזרח לאמסטרדם. ביום שני הצטלם בחצר הבית כאשר הוא מחזיק דגל ישראל ואת תיק בית הספר של בנו, כדי לחגוג את סיום הלימודים של בנו בבית הספר.

סוכנות JTA הסבירה כי בהולנד קיים מנהג לפיו תולים את תיק בית הספר של ילד המסיים את לימודיו על מקלותיהם של דגלי הולנד ודגלים אחרים, ומחברים את הדגלים לקירות החיצוניים של הבית למשך השבוע של טקס הסיום.

האיש סיפר כי רק הצטלם עם הדגל ביחד עם בנו ואז הסיר אותו מהקיר. אולם במהלך כמה דקות בהן הדגל היה תלוי על הקיר, הספיקו לראות אותו כמה אנשים שחלפו ברחוב במקרה במכוניותיהם. הם החלו להקיף את הבית ולצפור, תוך שהם צועקים סיסמאות אנטישמיות.

בין השאר אמרו, "יהודים רקובים, נתפוס אתכם", "ציונים סרטן" ו"ציונים רקובים". האיש אמר שהגיש תלונה על התקרית לארגון המתעד תקריות אנטישמיות וכי הוא מתכוון להגיש תלונה למשטרה.

"הדבר הכי גרוע הוא שאפילו לא רציתי שהדגל יתנוסס להרבה זמן כי אני יודע כמה הנושא רגיש", סיפר. "אבל אפילו למשך כמה דקות, רק לתלות דגל זה כבר בלתי אפשרי".

האיש, שביקש לשמור על אלמוניותו, סיפר כי גם לא הציב מזוזה בכניסה לבית מחשש לפגיעה. "אנשים באמסטרדם אומרים ששוב הסירו את המזוזה כדי שלא ינפצו את חלונותיהם", הסביר.

בתחילת החודש אירעה תקרית אנטישמית בזמן טקס הסיום של אלדה קולג' בעיירה שחינדל, כ-110 ק"מ דרומית-מזרחית לאמסטרדם. העיתון בראבאנטס דאגבלאד מסר כי כמה מהמסיימים שרו בעת שהתקדמו לכיוון המסיבה: "יחדיו נשרוף את היהודים כי יהודים בוערים הכי טוב".