הורחבה התוכנית הלאומית למתקנים

בוטלו תנאי סף מחמירים נוספים לזכאות לאולמות ספורט ומגרשי כדורגל אשר יובילו לפיתוח יישובי הפריפריה ולגידול מספר העוסקים בספורט.

חזקי ברוך , ט"ו בסיון תשע"ו

רגב וכחלון חותמים
רגב וכחלון חותמים
צילום: דוברות משרד האוצר

שר האוצר משה כחלון ושרת התרבות והספורט מירי רגב חתמו היום (שלישי) על הרחבת התוכנית הלאומית למתקנים שמהווה בשורה גדולה לספורט העממי, לספורט ההישגי ולרשויות המקומיות.

התכנית הלאומית למתקנים – תכנית 2027 - גובשה מחדש והורחבה לתכנית רב שנתית ל-12 שנים (במקום תכנית 2020), והוגדלה לסך של 3 מיליארד ו-63 מיליון ש"ח. אמות המידה שונו באופן שמטיב עם יישובי אשכולות 1-6 ואזורי עדיפות לאומית.

לראשונה תינתן לכל רשות מקומית האפשרות להקים אולם ספורט, ללא דרישה מוקדמת ל-matching, תנאי שהיווה בעבר מכשול מרכזי בפני רשויות רבות ברחבי הארץ. תנאי דומה יינתן להקמת מגרש כדורגל בכל ישוב מעל 5,000 תושבים.

כמו כן, בוטלו תנאי סף מחמירים נוספים לזכאות לאולמות ספורט ומגרשי כדורגל כמו ויתור על מתקנים אחרים, קיום קבוצה תחרותית בישוב ועוד, והכל במטרה להקים ברחבי המדינה מתקני ספורט ראויים, אשר יובילו לפיתוח יישובי הפריפריה ולגידול מספר העוסקים בספורט.

שינוי מרכזי נוסף הינו הקמה של כ-230 מגרשי קהילתיים, בעלות של 130 מיליון ש"ח. מגרשי המשחק הקהילתי המבוססים על דשא סינטטי, נותנים מענה מרכזי ברשויות המקומיות לצורך בשגשוג הספורט העממי כחלק מחיי הקהילה המקומיים.

שר האוצר ויו"ר מפלגת כולנו, משה כחלון, אמר כי "השקעה בחינוך ובספורט היא הדרך הטובה ביותר להביא לצמצום פערים ולמצויינות. האחריות שלנו כמדינה היא לדאוג שכל ילד יקבל הזדמנות שווה בחיים ולא משנה איפה הוא נולד. השקעה במתקנים ראויים בפריפריה תעניק לכל הילדים את ההזדמנות לעסוק בספורט באופן מקצועי או סתם בשעות הפנאי.

''נמשיך להסיט תקציבים לפריפריה בחינוך, בבריאות ברווחה, בספורט ולצמצם את הפערים החברתיים העצומים שנפערו בחברה הישראלית בשנים האחרונות", הבטיח כחלון.

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, אמרה כי תכנית המתקנים היא מהפכה של ממש בתחום הספורט ההישגי והעממי. ''זאת בשורה לא רק לרווחתם של הספורטאים, אלא לרווחתם של כל אזרחי המדינה, ובפרט לתושבי הפריפריה. נגמר העידן שבו קבוצות חלשות וישובים חלשים לא יכולים ליהנות ממתקני ספורט איכותיים רק משום שאין להם תקציבים.

''התכנית החדשה תחזק את החלשים ותאפשר לתושבי הפריפריה לעסוק בספורט במתקנים איכותיים כפי שקיימים במרכז הארץ ללא - matching", הדגישה.

יו"ר המועצה הלאומית לספורט, עודד טירה, הוסיף כי התוכנית מאפשרת חיזוק אופטימלי של המתקנים ובמקביל מאפשרת קידום השיגי הספורט ההישגי והעממי. ''התוכנית מהווה מחולל שינוי אמיתי בספורט בישראל".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il