הפלוגה שאבדה - ביקורת סרט

סיפורה של הפלוגה הדתית שנשלחה לקרב פלוג'ה הנורא במלחמת העצמאות הוא סרט חובה לכל מי שמאמין בשילוב של תורה וצבא

עפרה לקס , ט"ז בסיון תשע"ו

הודרו מהאתוס של המלחמה. האנדרטה לזכר הפלוגה
הודרו מהאתוס של המלחמה. האנדרטה לזכר הפלוגה
צילום: מתוך הסרט (אולפני אתרוג)

'פלוגת האלוקים' - סיפורה של פלוגה דתית במלחמת העצמאות בתש"ח,

תחקיר והפקה: אביטל רייכנר,

תסריט: נעמה פרנקל,

בימוי וצילום: אמציה האיתן,

מוזיקה מקורית: יאיר הראל

אביטל רייכנר פוסעת בעקבות קרוב משפחתה, יששכר דב פרידמן, נצר אחרון למשפחתו שנספתה באושוויץ.

דב נלחם במלחמת העצמאות בפלוגה הדתית, פלוגה ג' בגדוד 33 של חטיבת אלכסנדרוני, ונהרג בקרב על כיס פלוג'ה. רייכנר צועדת אחרי דב, ומגלה עולם ומלואו: פלוגה דתית גדולה ומגובשת, שלחמה בזירות רבות במלחמת העצמאות ותרמה את תרומתה לקוממיותו של העם.

הפלוגה הדתית הייתה מגוונת. היו בה צברים ועולים חדשים, נערים שזייפו את גילם כדי להתגייס למלחמה וכאלה שעל סף חתונה. היו בה ניצולי מחנות ועוד ארבעה "נצר אחרון" שלא ידעו למי כדאי להודיע אם ייפלו בקרב. הפלוגה ניהלה הווי מיוחד. היה שם בחור שהתמיד להקריא משניות בקול בכל פעם שהכוח עצר למנוחה, הייתה להם קבלת שבת מיוחדת, ובאחת הפעמים התקיימה הפלוגה במשך שבוע שלם על קרקרים ודג מלוח בגלל שהמטבח לא היה כשר.

אל הקרב האחרון יצאה הפלוגה בנר שני של חנוכה. היעד היה חיסול כיס פלוג'ה, מובלעת מצרית ובה אלפי חיילים סדירים וכוחות ערביים מקומיים. המפקדים הקישו את גבורת החשמונאים ומאבקם לרוח הלחימה של חייליהם, והם יצאו לדרך. הכשלים לפני הקרב ובמהלכו היו רבים: טכניים, מודיעיניים ומבצעיים. הפאשלות מוזכרות בסרט אבל בכוונה לא נידונות בו. זו אינה המטרה. זהו סרט זיכרון. יום הקרב היה גשום וסוער, הנשקים לא עבדו, רשת הקשר נפלה והתוצאות היו קטלניות. הקשות ביותר במלחמת העצמאות העקובה מדם. 89 חיילים נפלו, 67 מהפלוגה הדתית.

שיאו של הסרט הוא בסיפורו של הרב גורן שהלך לדבר עם נאצר (שהיה אז קצין מודיעין בצבא המצרי) על הגופות. הוא נשאל על הקוביות השחורות שנמצאו בסמוך ללוחמים. כשהסביר שאלה יהודים מאמינים, אמרו המצרים שכעת הם מבינים את פשרה של ההתעקשות והמסירות שראו אצל הלוחמים.

אביטל רייכנר, נעמה פרנקל התסריטאית ואולפני אתרוג שביצעו, הצליחו ליצור סרט דוקומנטרי טוב. עם עדים שהם אנשים מבוגרים מאוד, תמונות בשחור-לבן ותקציב לא גדול, הם עמדו ביעד לא פשוט של סרט נוגע, חשוב ומרגש.

'פלוגת האלוקים' הוא סרט שחובה לצפות בו ולהעביר הלאה. מגזרים שלמים הודרו מהאתוס של המלחמה על שחרור הארץ ובניינה, והסרט הזה הוא חלק מהתיקון. ראוי גם למכינות הקדם-צבאיות ולכל מוסד שמחנך לתורה וצבא לצפות בסרט ולדון בו.

ההקרנות הבאות באולפנת אמנה בכ"ב בסיוון בהשתתפות לוחמים, בבית העדות בניר גלים בכ"ז בסיוון, ובהיכל שלמה בי"ג בתמוז