שבוע הספר גם בעיתון בשבע

שני ספרים חדשים, פירות של טורים שפורסמו ב'בשבע', ראו אור בשבוע הספר.

עפרה לקס , י"ז בסיון תשע"ו

בבא במשרה מלאה
בבא במשרה מלאה
מאת: שי צ'רקה. הוצאת מודן

הורתו של הראשון, 'בבא במשרה מלאה' מאת שי צ'רקה, במדור 'בבא' שפורסם בשנה החולפת בעיתון. זהו ספרו ה‑16 של שי צ'רקה וספרו השביעי של בבא, שכבר מלאו לו 26 שנים. בספר הזה, בבא, כבר נשוי לאיו, וכאיש משפחה היא שולחת אותו לחפש עבודה.

תוך כדי הוא מסייע לסטורקוס, גר צדק שהצטרף לחבורה, להימלט מהרומאים. "הספר הזה שונה מהקודמים בכך שבדרך כלל הטקסט מהמדרש, מפרשת השבוע או מהמשניות היה הקו המנחה לבריאת העלילה. כאן הדמויות הכתיבו את העלילה ועליה התלבשו הטקסטים", מסביר צ'רקה.

מדי ערב מגיע צ'רקה לדוכני שבוע הספר, עומד בדוכן של הוצאת 'מודן' ופוגש את קוראיו. "אני חותם וחותם, וכשאני מרים את הראש כבר עשר בלילה". צ'רקה מספר שהוא הרגיש את הציפייה לספר, בין השאר משום שמאז הוצאת ספרו הקודם חלפו ארבע שנים. הוא מתפעל מכך שאהבת הספר והקריאה עודנה נוכחת מאוד, גם בעידן המסכים הקטנים. "כשאני כותב לילדים הקדשה אני שואל אותם מה הם אוהבים לעשות, רבים מהם עונים 'לקרוא'. גם בדוכנים שמסביב אני רואה ילדים עומדים, מדפדפים ושוקעים בספרים".

בבא, אומר צ'רקה, הוא לא רק לילדים. בני זוג קונים אותו זה לזה ומבוגרים קונים לעצמם. "אני כותב את הספרים לעצמי. בוא נגיד שהספרים מתאימים לגיל ילדות ומעלה". ולמי ששואל מה משרבט מכחולו של צ'רקה עכשיו, אז הוא עומד לסיים רומן גרפי על פרטיזן במלחמת העולם השנייה, שיסופר בצורה אגדתית. "אני עובד עליו כבר המון זמן, בין לבין דברים אחרים שאני עושה". אחרי פרסום הרומן, צ'רקה לא שולל את האפשרות שנראה עוד סדרה מפרי עטו ב'בשבע'.

"שימו לב להשגחה"

הספר השני שסיפוריו נולדו בעיתון זה הוא 'סיפור לשבת' מאת עודד מזרחי, בהוצאת העיתון 'בשבע'. מדור סיפורי האמונה של מזרחי מופיע מדי שבוע בעיתון כבר עשר שנים. "את עמנואל שילה העורך הכרתי עוד קודם, ודיברנו על אפשרות של כתיבת מדור. אחרי שנה המדור יצא לדרך". 'סיפור לשבת' החל כשאחד מילדיו של מזרחי חגג בר מצווה, היום הילד הזה חוגג את אירוסיו.

הסיפורים של מזרחי הם סיפורי אמונה והשגחה פרטית, ורבים מספרים אותם סביב שולחן השבת שלהם. מרבית הסיפורים עוסקים באירועים אישיים שקרו לאנשים בימינו אנו, מיעוטם סיפורי צדיקים שמזרחי עיבד. מקבץ מהסיפורים האלה כבר הופיע בהוצאת 'ראש יהודי', אבל כאן מדובר בספר אחר. "הפעם מדובר בספר יותר מבורר. נמצאים בו רק סיפורי השגחה בני זמננו, רובם הגיעו מקוראים של העיתון. חיים אקשטיין בחר אותם וגם קצת ערך. אני חושב שהוא היטיב איתם".

מזרחי מאחל לספר שרבים יקראו אותו ויתחזקו ממנו. "שאנשים ישימו לב להשגחה הפרטית, שזה הדבר הכי חשוב בחיים, כי אם הכול זה מסר מה', אז הכול בסדר. אנחנו כמובן מחכים למשיח, שישיח לנו ויספר מה בעצם קרה פה, בעולם הזה".