פינוי בכוח

המשטרה פינתה בכוח יהודים שניסו למנוע קיום טקס נוצרי בקבר דוד

שמעון כהן , י"ז בסיון תשע"ו

"היהודים מופלים לרעה בגישה למקומות הקדושים". הפינוי בקבר דוד המלך השבוע
"היהודים מופלים לרעה בגישה למקומות הקדושים". הפינוי בקבר דוד המלך השבוע
ללא קרדיט צילום

שישה צעירים נעצרו בבוקר יום שני כאשר ניסו, יחד עם עוד עשרות מפגינים, למנוע את קיומו של טקס נוצרי שהתקיים במתחם קבר דוד.

הפרשה כולה החל כשבוע קודם לכן, עם הפצתן של קריאות ברשתות החברתיות להגיע לקבר דוד כדי לבלום את הכוונה לאפשר את חגיגות חג השבועות הנוצרי, אשר מתקיים ימים אחדים לאחר זה היהודי. החגיגות הנוצריות מתקיימות בשני ימים שונים, האחד לכנסייה הארמנית והאחר ליוונית.

"צעקות ובכיות כשהכמרים נכנסו"

הקריאה למחאה הגיעה לנוכח ניסיון העבר, ובעיקר ניסיון השנה שעברה, אז הגיעו למקום אנשי כמורה רבים מצוידים בצלבי עץ ענקיים וציוד פולחני נוסף, ובגיבוי ליווי משטרתי נכנסו למבנה הקבר, לא לפני שהיהודים שהתפללו במקום הוצאו ממנו בכוח. ואכן, לקראת יום ראשון הגיעו למתחם הקבר כמאתיים איש, "מכל החוגים ומכל הזרמים, ליטאים, חסידים, ספרדים, ציונים דתיים, כולם", מתאר יעקב סביליה, איש ועד נאמני קבר דוד.

"המשטרה התכוונה לסגור את המקום ולא לתת לאף אחד להיכנס. מפקד תחנת המשטרה התקשר למנהל הכולל וביקש ממנו להעביר את הלימוד הקבוע למקום אחר. מנהל הכולל הבהיר לו שביטול תורה זה דבר חמור ואף אחד לא יפסיק את הלימוד במבנה הקבר", מגולל סביליה את הימים שקדמו לסערת בוקר יום שני. "בסופו של דבר הוסכם שהוא, מנהל הכולל, יהיה אחראי על כך שלא ייכנסו למקום אנשים מעבר לרשימה שנקבעה מראש".

במהלך יום ראשון בערב הגיעו למקום יותר ממאתיים צעירים ומבוגרים לתפילות רצופות במהלך הלילה. כוחות גדולים של משטרה ויס"מ הגיעו למקום, כיתרו את המבנה ומנעו הגעה של תומכים נוספים. במהלך שעות הלילה אפשר היה רק לצאת ממבנה הקבר, ובהיעדר שירותים הכרחיים נאלצו כמה מהנוכחים לצאת. הדרך חזרה הייתה כבר חסומה עבורם. "העבירו לנערים מים וסידורים דרך הסורגים. זה היה מראה מזעזע", מספרת הרבנית יוכבד גרוסמן, מהפעילים המרכזיים לנוכחות יהודית במקום.

בשעה שש ועשרים ביום שני בבוקר החלו השוטרים להוציא מהמקום את הצעירים. במקביל הגיעו מפקדי המשטרה לסיכום עם הרב שלום הרוש, ולפיו הוא יהיה נוכח ויוודא שלמקום ציון הקבר לא מוכנס ציוד תפילה נוצרי כדוגמת צלבים, קטורת וכיוצא באלה.

זמן קצר לאחר מכן נכנסו למקום כמרים מאנשי הכנסייה היוונית, תוך כדי שהשוטרים מרחיקים את הצעירים המוחים. "היו צעקות ובכיות. היה קורע לב לראות את זה", אומר סביליה. בתיעוד מצולם מהאירוע נראים צעירים כשהם מוכים תוך כדי פינויָם מהמתחם. לטענת המתפללים היהודים שנכחו במקום, דחיפותיו של אחד השוטרים גרמו להפלתו של ספר תורה ארצה. המשטרה מנגד מכחישה את הדיווח. "בשום מקרה שוטרים לא הפילו ספר תורה לרצפה", נאמר בתגובת המשטרה, כפי שנמסרה לערוץ 7. הכמרים שעברו באותה שעה בדרכם אל תוך חדרי המבנה נראו מצטלבים שוב ושוב לנוכח המחאה היהודית.

סביליה ממשיך ומספר כי אמנם הכמרים לא הכניסו צלבי ענק כפי שנעשה בשנה שעברה, אך הם דאגו לכך שבכיר הכמרים יהיה לבוש בגלימה מעוטרת בצלבי ענק. זאת לבד מטס נחושת שעליו חקוק צלב, ככל הנראה כלי פולחן המשמש לטקס. לתיאור זה מוסיפה הרבנית גרוסמן ואומרת כי במהלך האירוע נראה הפטריארך כשהוא מצטלב על הקבר.

הרבנית גרוסמן מוסיפה כי באירועים האחרונים התגלתה תופעה חדשה. יהודים, ובהם גם אישה מוכרת המזוהה כעובדת משרד התיירות, מגיעים למקום, עוטים על גופם אפוד זוהר ובמסווה של סדרנים עומדים חוצץ בין נושאי המחאה היהודית לכמרים הנוצריים, כדי לאפשר לפולחן הנוצרי להתקיים ללא הפרעה.

יותר גרוע מהטורקים והבריטים

כאמור, האירוע הסתיים בעיכובם של שישה מפגינים לחקירת משטרה. המשטרה ביקשה להרחיק למשך חודשיים מהעיר העתיקה שניים, קטין ובגיר, בחשד לתקיפת שוטר והתפרעות. במהלך הדיון הצהיר נציג המשטרה כי ההרחקה נדרשת לאור תכנון אירועים נוספים של נוצרים בחודש הקרוב במתחם הקבר, אולם סירב לנקוב בתאריך מדויק. סביליה טוען כי המשטרה לא פעם נוקטת בתאריך שבו לכאורה אמור להתקיים אירוע נוצרי, אך מתברר שהתאריך האמיתי היה יום או יומיים קודם לכן, כדי שהאירוע יחלוף ללא מחאה.

השופטת קרן מילר שחררה בסופו של הדיון את הקטין בתנאי ערבות בלבד ללא הרחקה או הפקדה, ואילו את הבגיר בתנאי הרחקה של חודש מהעיר העתיקה.

עו"ד זאב וולף, שייצג מטעם 'חננו' את הנערים, מסר כי "למרבה הצער שוב מתברר שהמשטרה מהווה גורם מתסיס, ומשתמשת באלימות מיותרת ומופרזת כדי להצר ולמנוע גישת יהודים למקומות קדושים, בצד מתן גישה חופשית לבני דתות אחרות. כפי שהוצג בסרטון בבית המשפט, המשטרה נהגה באלימות רבה כלפי יהודים שהגיעו למתחם קבר דוד. לא מזמן חגגנו את יום שחרור ירושלים, אך למרבה הצער בירושלים היהודים ממשיכים להיות מופלים לרעה בגישה למקומות הקדושים".

במשטרה הגיבו לדברים ואמרו כי "כל נושא התפילה היה מתואם עם הגורמים הרשמיים והמקומיים, ובכל מקרה לא נערכה במקום מיסה. מדובר באירוע שעיקרו שמירת הסטטוס-קוו משנת 48', בו הותרו חמש תפילות (ולא מיסות) לעדות הנוצרים בחדר הסעודה האחרונה ותפילה קצרה ביותר פעם בשנה בקבר דוד כפי שהיה היום. אנו רואים בחומרה אלימות כנגד שוטרים ונמצה את הדין עם המעורבים בכך. כל המעורבים שעוכבו לחקירה שוחררו בתנאים מגבילים".

"בתקופת הטורקים לא ניתנה כניסת נוצרים למקום, כך גם בתקופה הבריטית וגם בממשלות השמאל לא אפשרו את זה, למעט כניסה מהירה ויציאה, בלי תפילה ובלי סממני פולחן", מזכיר סביליה, אך מנסה לחתום בנימה אופטימית: "לפני חמש שנים לא היה כאן איש שימחה. עכשיו רואים את הכאב, שומעים את הצעקות ואת תקיעות השופר, ראינו את הצעירים אומרים תהילים כשהיוונים היו בפנים. המציאות משתנה".