הרב לבנון נחקר בנציבות שירות המדינה

רב המועצה האזורית שומרון והיישוב אלון מורה, הרב אליקים לבנון, נחקר השבוע (ב') באגף המשמעת של נציבות שירות המדינה.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ז בסיון תשע"ו

הרב אליקים לבנון
הרב אליקים לבנון
צילום: יוני קמפינסקי

הרב לבנון נחקר בנציבות על ידי חוקר נושאי משרה ציבורית בעקבות שתי תלונות שהוגשו נגדו לנציבות על ידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה והמטה למאבק בגזענות.

העילה לתלונה הראשונה היא דברים שאמר הרב לבנון לאחר גל פיגועי הדריסה, שהתרחש בתחילת השנה. בראיונות שונים לתקשורת טען הרב לבנון כי יש למנוע אספקת דלק לערבים לשבוע כענישה קולקטיבית על הפיגועים. באחד מהראיונות, לתחנת הרדיו 'גלי ישראל', אמר הרב לבנון: "אם כל רכב משמש לטרור, נמנע הספקת דלק כעונש קולקטיבי. מה יותר קל מלקבוע שאין אספקת דלק לערבים ביהודה ושומרון למשך שבוע. רכבים לא ייסעו פשוט ולא יהיו פיגועי דריסה. אלה הפתרונות שאנחנו צריכים לחשוב עליהם".

העילה לתלונה השנייה נגד הרב היא התמיכה שהשמיע באמירתו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' בנוגע להפרדה הרצויה בין יולדות יהודיות ליולדות ערביות בבתי חולים. בריאיון לאותה תחנה אמר הרב לבנון: "לא מדובר בסתם שנאת גויים או שנאת ערבים, לא מדובר בשנאה אלא מדובר במנטליות שונה של עם אחר שגדל במנטליות של שנאה. האלימות במגזר הערבי גבוהה משאר הציבורים, ומי שמתעלם מכך טומן את הראש בחול".

תלמידיו של הרב לבנון מסרו בתגובה: "התנועה הרפורמית חצתה היום קו אדום של סתימת פיות במשטר דמוקרטי. לא נשתוק בעניין". בלשכת הרב סירבו להגיב לנושא.

בעקבות הפרסום בערוץ 7 על חקירת הרב לבנון, שיגר ח"כ בצלאל סמוטריץ' מכתב חריף לנציב שירות המדינה, משה דיין, ובו הוא מוחה על השימוש שעושה "ארגון קיקיוני", כלשונו, בנציבות. "המציאות הזאת שבה ארגון קיקיוני מנסה להטיל מורא ולסתום פיות לרבנים וזוכה לשיתוף פעולה מצד הנציבות, היא לא מתקבלת על הדעת לא במדינה יהודית ולא במדינה דמוקרטית. רבנים אינם 'פקידים' המבצעים תפקידים טכניים", הדגיש סמוטריץ'. "כמחנכים וכמנהיגי ציבור מחובתם לומר את דעתם התורנית, ההלכתית או ההשקפתית ללא מורא ובלא צנזורה ומשטרת מחשבות".

לדבריו, התלונות שהוגשו נגד הרב לבנון הן מופרכות, ומתבקש היה כי נציבות שירות המדינה תפעיל שיקול דעת "בטרם תשחק לידיהם של ארגונים קיקיוניים וסותמי פיות בעצם פתיחת 'חקירה' בגין תלונות חסרות שחר. פתיחת חקירה נגד רב המשמיע אמירה מעין זו מהווה פגיעה אנושה בדמוקרטיה ובחופש הביטוי, וחמור מכך, במעמדם של הרבנים. האם אי פעם נפתחה חקירה נגד רב כל שהוא שהשמיע עמדה מתונה בהקשר המדיני, או שחקירות נפתחות רק נגד מי שמשמיע אמירות שאינן ערבות לאוזן של צד מסוים במפה הפוליטית?!".