נתניהו הציג את הסכם הפיוס

במהלך הביקור ברומא מכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו על הסכם הפיוס בין טורקיה לישראל, אשר אמור לחדש את הנורמליזציה בין המדינות.

ניצן קידר , כ"א בסיון תשע"ו

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס בצהריים (שני) במהלך ביקורו הרשמי ברומא מסיבת עיתונאים בה הכריז על הסכם הפיוס מול טורקיה.

בראשית הדברים ציין נתניהו, "אנחנו צריכים להוסיף מוקדי יציבות. אנחנו עושים זאת עם המדינות הקרובות, אנחנו עושים זאת עם יוון וקפריסין, אנחנו עושים זאת עם רוסיה ואנחנו עושים זאת גם עם טורקיה. ישראל וטורקיה הן שתי מעצמות גדולות באזור והנתק בינינו לא הועיל לאינטרסים שלנו ולא אפשר לנו לשתף פעולה בנושאים החשובים לשתי המדינות".

נתניהו ציין כי ההסכם מעניק הגנה על מפקדי ולוחמי צה"ל מתביעות, גם אלו שקיימות עכשיו וגם אלו שתבואנה בעתיד. "כל זה יבוטל וההסכם יבטיח שהחיילים והלוחמים שלנו לא יהיו חשופים לתביעות מצד טורקיה. יועבר חוק שיבטל את כל ההליכים הללו".

בהמשך דבריו הדגיש נתניהו כי ההסכם מעגן את המשך הסגרה הביטחוני על עזה, "ההסכם נותן שמירה על הסגר הביטחוני על רצועת עזה. האינטרס הזה חיוני למניעת התעצמות חמאס והוא ישאר כפי שהוא היה. אנחנו כן מאפשרים לאוניות להגיע לנמל אשדוד ולפרוק מטענים אזרחיים לטובת רצועת עזה". נתניהו הזכיר גם כי ההסכם כולל הסכמה ישראלית לסיוע טורקי לעזה בפתרון בעיות החשמל והמים ברצועה, "זה אינטרס ישראלי".

"הדבר הנוסף שההסכם נותן הוא התחייבות למניעת כל פעילות אזרחית או צבאית נגד ישראל על אדמת טורקיה, זו התחייבות חשובה שלא היתה לנו", הוסיף נתניהו וציין, "קיבלנו מכתב מנשיא טורקיה המנחה את כל הסוכנויות הטורקיות לסייע בהחזרת הנעדרים הישראלים. אני מבקש להבטיח לכם בני המשפחות שאנחנו לא נפסיק עד שנחזיר את הבנים הביתה. ההסכם והמכתב שנלווה אליו מייצר לנו עוד כלי לפעול בנושא הזה".

ראש הממשלה התייחס גם למשמעות ההסכם בנושא הגז, "לוויתן יכול לספק גם את השוק המצרי וגם את השוק הטורקי ואספקת גז דרך טורקיה לאירופה, הדבר הזה לא היה יכול להיות מקודם ללא ההסכם הזה".

"אני רוצה להודות ליעקב נגל מהמל"ל ובנוסף לזה אני רוצה להודות לאיש יקר שלא בפעם הראשונה נחלץ לטובת מדינת ישראל ועושה עבודה יוצאת מן הכלל וזה יוסי צ'חנובר. יוסי עמל הרבה מאוד זמן על ההסכם הזה ואני רוצה להודות לך מקרב לב, תודה רבה", אמר ראש הממשלה.

בתשובה לשאלה בנוגע לעובדה שההסכם איננו כולל את השבת נעדרי צה"ל, "טורקיה לא שולטת על חמאס והיא לא מחזיקה בגופות. בלי המכתב הזה לא היה קורה שום דבר, איתו יש סיכוי. ברור שהתקדמנו לנקודה אחרת משום שעכשיו מדינה בעלת השפעה נכנסת לתמונה בנושא הנעדרים. אנחנו לא נרפה מהנושא הזה".

הוא התייחס לביקורות על השגת ההסכם ואמר, "אני לא מנהל את המדינה לפי ציוצים או כותרות. אני עושה מה שאני מאמין שטוב למדינת ישראל, לכלכלתה ולאינטרסים החיוניים שלה. אני יכול לעמוד בביקורת. אני משוכנע שההסכם הזה חשוב. הוא לא חף מביקורת אבל הוא חשוב אסטרטגית למדינת ישראל. זה לא אומר שאני נכנס לירח דבש. אני לא מייפה את המצב – אבל האינטרסים שלנו מקודמים על ידי ההסכם הזה ואני גם אביא את זה להחלטת הקבינט".

צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ