ראש מועצה ושגריר בפועל

עודד רביבי, ראש מועצת אפרת המוביל מאבק נגד היוזמה הצרפתית, אומר לערוץ 7 כי דרושה הסברה טובה יותר של המתרחש ביו"ש מול העולם.

ניצן קידר , כ"א בסיון תשע"ו

רביבי עם מתאם הפעולות בשטחים האלוף יואב מרדכי
רביבי עם מתאם הפעולות בשטחים האלוף יואב מרדכי
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

עודד רביבי, ראש המועצה המקומית אפרת, מוביל בימים אלה מאבק ביוזמה הצרפתית שנראה שבאירופה מתייחסים אליה ברצינות יתירה.

"אנחנו אחד השחקנים על המגרש", מסביר רביבי לערוץ 7 את המעורבות שלו בנושא. "אני לא לגמרי יודע מה קורה בחלונות הגבוהים ואני חושב שבכוחנו לתרום משהו לשיח הזה, כמי שחי את המציאות וחווה את ההוויה היומיומית, היחסים עם השכנים והמורכבות שלהם.

''ככל שמתקדמים למעלה פחות יודעים במה מדובר - ולכן אולי אם מישהו יסתכל אחרת - ברמת השטח, אולי יהיה אפשר להגיע לתובנות אחרות מאלו שיש כיום".

אבל אתם אינכם מצויים בזירה המדינית. איפה אתם יכולים לתת את הטון?

"האמירה שלי מכוונת לפחות לשתי רמות. ברמה המקומית מול ממשלת ישראל - אני חושב שעד היום השיח התנהל ברמה של שר חוץ וראש הממשלה - ויכול להיות שלרשויות המקומיות שחיות את המציאות והדו קיום ברמה היומיומית יש מה לתרום".

"ברמה הבינלאומית, זה נכון שאני לא מוזמן לפסגת שרי החוץ של האיחוד האירופי - אבל במהלך חודש מרץ אירחתי למעלה מ-25 משלחות שהגיעו כדי לראות את המציאות ביהודה ושומרון".

רביבי נותן דוגמא לדבריו ומספר, "היתה פה קבוצה של פרופסורים למשפטים מאוניברסיטת קיימברידג'. ברור שהשיח איתם הוא על הנושא הזה, ברור שהם אחר כך הולכים וכותבים מאמרים שמשפיעים על נציגי בריטניה באיחוד האירופי".

"אני מנסה ליצור קשר עם שגרירים הפועלים בארץ מטעם מדינות אירופה. אני מנסה להיכנס איתם לדיאלוג ואולי אפילו להביא אותם לסיורים שמוגדרים פרטיים - כי במסגרת תפקידם זה מאוד מסוכן שיחצו את הקו הירוק מסיבות דיפלומטיות שאינן קשורות לביטחון, ואנחנו מנסים לסייע בכל מקום שאנחנו יכולים".

נפגש עם משלחות
צילום: יח''צ

מה הערך המוסף שאתה מביא למאבק הזה?

"אני יכול לתרום את ההיכרות שלי עם הפלסטינים שלא בהכרח מיוצגים על ידי ההנהגה שלהם. מדובר בפלסטינים שאומרים אמירות כמו 'מעולם מצבנו לא היה טוב כמו תחת שליטת ישראל'. כאלו שאומרים 'אם גדר הביטחון תושלם - אנחנו רוצים להיות בצד הישראלי ולא בפלסטיני'.

''יש פלסטינים שאמרו לי אישית את המשפט הבא: 'אצלכם הדמוקרטיה הכניסה נשיא וראש ממשלה לכלא, אצלנו הנשיא הכניס את הדמוקרטיה לכלא'".

רביבי מוסיף כי "היוזמה הצרפתית מובילה מהלך של שתי מדינות - ויכול להיות שמרבית האזרחים הפלסטינים לא רוצים בכלל בצעד הזה. אז על מחליטים עבורנו מבחוץ? אנחנו הרי לא מעוניינים ביוזמה הצרפתית אבל גם אצל הפלסטינים לא ברור שהם תומכים.

''לכן, רק אם מגיעים לרמת השטח ולגעת פרטים - אולי אפשר לשרטט את שביל היציאה מהמבוך - שכולם הולכים בו מתוסכלים ובמעגלים".