מטיילים? בטוח

רגע לפני שאתם אורזים את התיק ויוצאים לטייל, הנה מספר טיפים שיעזרו לכם לחזור הביתה בשלום.

מתן קריספל , י"ח בתמוז תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Office XP

הקיץ בעיצומו ואיתו הטיולים. בין אם במסגרת הקייטנות, המפגשים המשפחתיים או סתם עם חברים – כולם מנצלים את החופש ויוצאים לטייל בשבילים בארץ ובחו"ל.

לצערנו, לצד הכיף והחוויות, לעיתים הטיול מזמן איתו גם מצבי חירום מסוגים שונים, כפי שראינו רק לאחרונה כאשר כ-3,000 חניכי תנועת הצופים פונו בשל שריפה שפרצה ביער הזורע.

התמודדות עם מצבי חירום בשטח או בזמן טיול אינה דומה להתמודדות עם אירוע במבנה או במקום מוכר אחר. סוג ועוצמת המפגעים איתם נפגשים בשטח שונים לרוב ממפגעים בסביבה עירונית או מיושבת.

על כך יש להוסיף את העובדה, שבחלק ניכר מהטיולים, המטיילים נפגשים עם המסלול והאזור בפעם הראשונה ואינם מכירים את הסביבה בה הם נמצאים באופן מקיף. אז רגע לפני שאתם אורזים את התיק ויוצאים לדרך, הנה מספר טיפים שיעזרו לכם לחזור הביתה בשלום.

מניעה, מניעה, מניעה

הטיפים החשובים ביותר הם אלה המונעים מראש את היווצרותם של מפגעים בשטח או מצבים שיכולים להוביל לאסון. עם היציאה לשטח, וודאו כי יש בידכם מפת סימון שבילים של האזור, וכן את מספרי שירותי החירום כגון חדר מצב, פק"ח אזורי ויחידת חילוץ אזורית.

בדקו מראש אם יש קליטה במסלול, שכן במצב חירום הסמארטפון ישמש בתפקיד מהותי, ולכל מקרה, עדכנו מבעוד מועד חברים או משפחה על המסלול אותו בחרתם.

אם קבעתם עם החבר'ה בשעה מסוימת והתעכבתם מעט, רגע לפני הכניסה למסלול וודאו שהשעה המוערכת לסיום הטיול תהיה עדיין בשעות אור יום, ושימו לב לא להיכנס למסלול בשעה מאוחרת מדי כאשר ידוע שהסיכוי ליציאה ממנו באור יום נמוך הפוגע בראות בשטח.

בגזרת מניעת השרפות, אם עצרתם לצהריים ובחרתם להדליק מנגל או מדורה שימו לב איפה הנכם מדליקים את האש. אין להדליק אש בקרבת קוצים או כל אזור דליק אחר, ובמידה ויש שרב השתדלו להימנע מהדלקת אש כלל. אם הדלקתם, אכלתם ונהניתם - וודאו כיבוי מוחלט של האש לפני עזיבת המקום.

בכל מקרה, שמרו על עיניים פקוחות במהלך הטיול, לכל בעיה או מקום בעל פוטנציאל מסוכן, ובמידה וראיתם דבר אשר יכול ליצור מפגע, דאגו לדווח עליו לרשות המתאימה.

התנהלות תחת חירום

במידה וכבר נקלעתם למצב חרום העלול לסכן אתכם, דוגמת שריפה, מפולת אבנים או שלג, שיטפון וכדומה, וודאו בראש ובראשונה כי אתם יכולים להגיע למקום מבטחים. במקביל, כמובן שיש צורך לעדכן את שירותי החירום – משטרת ישראל, מכבי אש, חדר מצב או פק"ח אזורי, לדווח על המצב, ועל מיקום האנשים והמפגע.

במידה וישנן דרכים מסומנות נוספות במסלולכם המובילות אל מחוץ למסלול בדרך מהירה יותר, רצוי לצאת מהמסלול ולא לחפש מקום מבטחים בתוך המסלול עצמו. אם פגשתם בקבוצה אחרת ובמדריך טיולים מוסמך, חברו אליו ועדכנו אותו במתרחש.

במידה והנכם לבד, צרו קשר עם מדריך או אפילו עם חבר אשר טייל בעבר במסלול זה ומכיר את השטח ויכול להדריך אתכם כיצד ולהיכן להתקדם.

לאחר שהגעתם למקום מבטחים - פתחו מפת סימון שבילים של האזור בו אתם נמצאים וחפשו את הנקודה המדויקת בה קרה המפגע. מציאת נקודה זו חשובה ויכולה לסייע רבות בהמשך, במקרה של הכוונת כוחות החרום והסיוע.

אם מכל סיבה שהיא נשארתם בשטח ולא התפניתם, שמרו על ערנות מוגברת לכל מצב של התפתחות בשטח המאוים, ודווחו על כך בהתאם לגורמים ההצלה עד אשר תפונו.

שיהיה טיול מהנה ובטוח!

הכותב הוא רכז הדרכה במדרשת הגולן, אשר תקיים מחר (שני) כנס בנושא מקומו של הטיול במערכת החינוך