בלגיה: בית המשפט אישר שחיטה כשרה

בית המשפט לחוקה בבלגיה קיבל את עמדת רבה הראשי של המדינה והקהילה היהודית וקבע כי השחיטה הכשרה מותרת והגבלתה מנוגדת לחוק יסוד.

יוני קמפינסקי , כ"ג בסיון תשע"ו

הרב אברהם גיגי
הרב אברהם גיגי
צילום: ועידת רבני אירופה

בית המשפט לחוקה בבלגיה הודיע היום (רביעי) כי שחיטה היהודית הכשרה מותרת על פי החוק הבלגי והיא תימשך כסדרה.

"הגבלת השחיטה הכשרה", קבע השופט, "מנוגדת לחוקי יסוד זכויות האדם וזכויות הדת בבלגיה".

כזכור, לפני כמה חודשים החלו כמה מחברי הפרלמנט הפלמי במסע נגד השחיטה הכשרה. חברי הפרלמנט ניסחו הצעת חוק לפיה אין להחריג את השחיטה הכשרה מהחוק הבלגי - הקובע שיש להמם את הבהמה לפני השחיטה, דבר המנוגד להלכה היהודית. את החקיקה הוביל השר לענייני צער בעלי חיים - שראה בכך את מהות תפקידו.

רבה של בלגיה ונציג 'ועידת רבני אירופה' במוסדות האיחוד האירופי הרב אברהם גיגי אמר, "אני שמח שעמדתנו התקבלה וההחלטה תפסיק את הניסיונות שלא להחריג את השחיטה הכשרה מהחוק הבלגי. אני רואה בהחלטה זו חשיבות מבחינת המסר שהיא מעבירה גם למדינות אירופה אחרות, בהן יש המבקשים להגביל את השחיטה הכשרה".

הרב גיגי סיפר כי גם לפני כעשר שנים היה ניסיון חקיקה שכזה ואז פנו כמה מחוקקים לבית המשפט לחוקה שקבע כי החוק נוגד חקיקת יסוד של בלגיה של זכויות הדתיות לאזרחים.

"גם הפעם כשחשנו שיש סכנה לחקיקה המגבילה את השחיטה הכשרה פנינו לביהמ"ש לחוקה שיוציא צו מניעה לפרלמנט הפלמי. אנו שמחים שהתבונה ניצחה וכי השכל הישר גבר ובלגיה תאפשר שחיטה כשרה כפי המסורה לנו מדור דור", סיכם הרב.