הגבלת מחירי קפיטריות בתי"ח: הבטחות

למעלה מחצי שנה לאחר הבטחות שפורסמו להגבלת מחירי המזון בקפיטריות בתי החולים מתברר שהבטחות לחוד ומעשים לחוד.

שמעון כהן , כ"ד בסיון תשע"ו

מחירים בשמים. למה?
מחירים בשמים. למה?
Office XP אילוסטרציה

במכתב ששיגרה לשר הבריאות, יעקב ליצמן, מלינה עמותת 'מרפא לחיים' על כך שדבר לא השתנה מאז הובטח במשרד הבריאות להגביל את מחירי המזון בקפיטריות בתי החולים.

העמותה העוסקת בקידום נושאי רווחה ובריאות בישראל פתחה במאבק בחודש ספטמבר האחרון וביקשה להוביל להורדת המחירים המופקעים בקפיטריות בתי החולים, ואכן התקיימו מספר מפגשים בהם הובטח להתחיל לפעול בכיוון זה, אך עד כה כמעט ולא קרה דבר.

במכתבם לשר ליצמן מזכירים ראשי העמותה כי ביום ה-30/11/15 התקיימה פגישה בהשתתפות פרופ' איתמר גרוטו ראש מנהל מערך הבריאות הציבורי ובכירים נוספים במשרד הבריאות ונציגי העמותה. בפגישה נדונה סוגיית המחירים הגבוהים בקפיטריות בבתי החולים בארץ.

בתום הפגישה התקבלה ההחלטה שמעתה ואילך במכרזים שייצאו לטובת איתור זכיינים להפעלת הקפיטריות בבתי החולים בארץ ייכנס במסגרת המכרז סעיף הגבלת מחירים. במסגרת הסעיף יתחייב הזכיין לעמוד בתנאי מחירי הגג שייקבעו ע"מ להתמודד במכרז על הפעלת הקפיטריה בבי"ח.

"באמצעות סעיף זה ניתן יהיה לפקח ולהגביל את המחירים הגבוהים הנהוגים כיום בשרותי המזון הנמצאים בשטחי בתי החולים בישראל. אנו מברכים על ההחלטה ומודים לצוות המשרד על ההתייחסות הרצינית ומציאת פתרון לבעיה הקשה", כותבים ראשי העמותה לליצמן.

עוד הם מספרים "בהמשך להעלאת הנושא על סדר היום הציבורי ובעקבות פנייה שלנו לבעלי רשת בתי הקפה- קופיקס, נוצרה התקשרות בין אבי כץ (הבעלים) לשר הבריאות ונפתחה האפשרות וההתדיינות בנוגע לפתיחה של חנויות הרשת במסגרת בתי החולים בארץ".

אולם על אף המהלכים המדוברים "לצערנו עברה מאז למעלה מחצי שנה והשינוי טרם נראה בשטח. מלבד בי"ח איכילוב, לא יצא מכרז חדש עם התקנות המעודכנות לאף בי"ח והמחירים ממשיכים להיות גבוהים מהסביר. כמו כן, גם היכן שנכנסו התקנות החדשות, מצאנו כי התקנות לא מיושמות באמצעות המפעילים בצורה סדירה ומלאה.

"כמו כן, לאחר שיחה עם אבי כץ מייסד רשת קופיקס הובהר לנו כי מאז פגישתו עם שר הבריאות, דבר לא נעשה לקידום היוזמה של כניסת הרשת (או רשתות אחרות בסגנון) לבתי החולים בישראל".

לצד הבקשה לזרז את הליכי הגבלת מחירי הקפיטריות בבתי החולים מציינים בעמותה כי "לפי מה שהובהר בישיבה שהתקיימה עם נציגנו במשרד הבריאות ובה התקבלה ההחלטה בנוגע להכנסת הסעיף למכרזים. בידי משרד הבריאות ישנה אפשרות להחיל את הסעיף במכרזים על בתי החולים הממשלתיים בלבד.

"בשל כך הפתרון לבעיה הוא חלקי בלבד ויש צורך עדיין לתת את הדעת כיצד מורידים את מחירי המזון גם בבתי החולים שאינם ממשלתיים". לנוכח זאת מבקשים שם את חוות הדעת של הגורמים המקצועיים במשרד כיצד ניתן לקדם את העניין גם בקרב בתי חולים אלה.