יוני שטבון שובר שתיקה

סא"ל (מיל') יוני שטבון, חבר הכנסת לשעבר, מדבר על הספר החדש, מלחמת לבנון השנייה, הפקת הלקחים מהכישלון בבחירות וההיערכות לבאות.

חזקי ברוך , כ"ז בסיון תשע"ו

חבר הכנסת לשעבר, סגן-אלוף במיל' יוני שטבון, שובר שתיקה ארוכה שגזר על עצמו מאז הכישלון בבחירות האחרונות לכנסת.

בראיון לערוץ 7 הוא מדבר על הספר החדש שהוציא - "תחת אש" המספר את סיפורו וסיפורם של הלוחמים במלחמת לבנון השנייה, על החזרה לחיים הפוליטיים, על השנה הקשה שעברה, איפה טעה, למה מפלגת 'יחד' כשלה, הניתוק מהאינטרנט וגם הדברים הטובים שיצאו מהכישלון בבחירות.

מאז הבחירות גזרת עליך שתיקה ארוכה, מדוע?

"מאז הבחירות האחרונות עסקתי בשני דברים - טיפלתי בחובות מול הספקים והפעילים, אני רואה חובה מוסרית וערכית שנבחר ציבור מחויב לאנשים שהלכו איתו והדבר השני הוא שעברתי שנה של חשיבה, חשבון נפש אמיתי.

"להפיק לקחים ולהתקדם קדימה. בסוף, המטרה המרכזית זה לא יוני שטבון אלא מה נכון לחברה הישראלית ולעם ישראל. בנוסף זכיתי להיות עם המשפחה והילדים, אחרי שנים בצבא ובחיים הציבוריים הייתה שנה מצוינת להיות עם המשפחה".

מלחמת לבנון השנייה
צילום: Pierre Terdjman / Flash90

עשור למלחמת לבנון השנייה, בימים אלא יוצא הספר שלך "תחת אש", על מה הספר?

"בעשר שנים האחרונות ניסיתי לעבד את מה שחוויתי בלבנון ובכלל בשירות הצבאי שלי באגוז ובגולני. גיליתי שאני מתחיל לכתוב את אירועי הקיצון שבהם הייתי תחת אש. יש הרבה תובנות שעוברות על לוחם שנמצא תחת אש בשדה הקרב.

''היכולת לקבל החלטות נכונות או לא נכונות, לגלות את מקורות העוצמה ובעיקר לפגוש את החברה הישראלית מזווית שבחיים לא פוגשים בחיים האזרחיים. 'תחת אש' בא להפגיש את הקוראים עם אותה חווית קיצון בשדה הקרב ובעיקר בקרב בבינת ג'בייל.

"הספר מעביר את החוויה הפרטית של אדם שנשוי עם ילדים ועד לממשק בינינו לבין הפיקוד הבכיר לבין החברה הישראלית. המון אנשים יכולים להתחבר לספר מכל מיני זוויות ובמיוחד אלא שמעסיקה אותם סוגיית המנהיגות".

הספר שלך הוא סיפור אישי אבל בעצם סיפורם של כלל לוחמי צה"ל?

"נכון, הסיפור האישי שאני כתבתי הוא סיפורם של כלל לוחמי צה"ל שאני קורא להם 'שמורת טבע ציונית'. דרך הספר והסיפורים הקטנים אפשר לפגוש את כלל החיילים מהחייל ועד למ"פ והמג"ד בצבא".


במלחמת לבנון השנייה לא הייתה החלטה להכריע את המלחמה ולייצר מטרות ברורות וחד משמעיות
במלחמת לבנון השנייה ניצחנו? הפסדנו?

"אני מגדיר את המלחמה הזאת כמלחמה מיוחדת. בקרבות הטקטיים של חיילי צה"ל אל מול חיזבאללה ניצחנו את הקרבות. הנקודה המרכזית בכישלון הוא שלא הייתה החלטה להכריע את המלחמה ולייצר מטרות ברורות וחד משמעיות.

''אי אפשר לבחון את ההישגים של הקרבות הטקטיים אל מול התוצאה כי לא הוגדר יעד. היום במבט לאחור אנחנו יכולים לומר שהיו עשר שנים השקטות ביותר אל מול חיזבאללה אבל אותי זה מדאיג. חיזבאללה מתעצם ומסתבר שאנחנו נצטרך להיות מוכנים למערכה נוספת".

כריכת הספר

הדרג המדיני והצבאי, התקשורת ועם ישראל היו מאחוריכם?

"אני אתן לך סיפור קטן. אנחנו יוצאים מהקרב בבינת ג'בייל עם דם של החברים שלנו על הבגדים והרגשנו שניצחנו את הקרב. הייתה תחושה עוצמתית שפגענו במאה לוחמי חיזבאללה. כשיצאנו מלבנון אנחנו מגיעים למלון חוף התמרים בעכו ורואים את כותרות העיתונים 'מטווח ברווזים בבינת ג'בייל', 'מלחמה מיותרת'.

"התחלנו פתאום להרגיש שיש פער בין מה שהציבור מרגיש לבין מה שהתקשורת מרגישה. יש פער בין איך שהחברה הישראלית תפסה את המלחמה לבין הלוחמים שהיו בחזית וחוו אותה. מבצע צוק איתן זו בעצם 'החזרה בתשובה' של מלחמת לבנון השנייה. ראינו מה זה אומר שחברה, צבא ותקשורת נמצאים תחת אש ומלוכדים ושומרים את הביקורת לאחר המלחמה".

"לצערי היה פער גדול בין הרמטכ"ל והפיקוד הבכיר לבין מפקדי האוגדות ולמטה", אומר שטבון ומותח ביקורת, "חוסר יכולת לקבל החלטות ולהגדיר יעדים הביא לפער גדול. אני וקצינים נוספים עשינו הכול כדי שהחיילים לא ירגישו את החוויה הזאת. היום כולם מבינים שהיה פער גדול וחוסר הבנה של הדרג הבכיר".

הקרב בבינת ג'בייל משפיע עליך עד היום?

"הקרב בבינת ג'בייל ומלחמת לבנון השנייה השפיעו עלי מאוד ברמה האישית. בחרתי ללכת לחיים הציבוריים והפוליטיים מתוך הבנה של מפגש שלי עם המוות. כשאתה פוגש את המוות מול העיניים ולא רק החשש האישי שלך אלא גם חיילים וחברים שנהרגו מרועי קליין דרך חיילים אחרים שנהרגו, אתה הופך לאדם אחר, מרחב האדישות שלי ירד ומחייב אותי לפעול למען הכלל".


אני חושב שמפלגת 'יחד' הרימה שני דגלים. דגל ראשון - בדיון בין יאיר לפיד לתורה אנחנו העדפנו את התורה. הדגל השני הוא שעם ישראל לא נמצא רק במדינת תל אביב אלא גם בפריפריה
אתה מתכוון לחזור לחיים הפוליטיים?

"אני מתכוון לחזור לחיים הפוליטיים. אני רואה בזה זכות. השנה זאת שנת חשיבה וחשבון נפש, נחזור עם כוחות חדשים לחיים הפוליטיים".

איפה טעית? הקמת את מפלגת "יחד" והציבור אמר את דברו.

"אני חושב שמפלגת 'יחד' הרימה שני דגלים. דגל ראשון - בדיון בין יאיר לפיד לתורה אנחנו העדפנו את התורה. הדגל השני הוא שעם ישראל לא נמצא רק במדינת תל אביב אלא גם בפריפריה. הטעות שלנו הייתה שלא הבנו שתהליך כמו 'יחד' שמחבר בין ציבור מסורתי לדתי וחרדי לא יכול להתבצע חודשיים וחצי לפני בחירות וצריך להיות תהליך. הדרך הייתה נכונה, המסר הועבר אבל היה צריך לעשות תהליך".

לפני שבוע הוכרז על מפקד בבית היהודי, איפה תרוץ בבחירות הבאות?

"אני כרגע לא עסוק באיפה אני חוזר מחר בבוקר. ברור לי שאני רוצה לחזור לחיים הפוליטיים. המפה הפוליטית כרגע לא ברורה. אני מעריך מאוד את 'הבית היהודי' שעבר תהליך לאחר הבחירות האחרונות והבין שערכי הציונות הדתית זה גם הצורך להיות בשר מבשרה של הציונות הדתית לצד הרצון להתחבר לאוכלוסיות אחרות.

''בחודשים האחרונים שעסקתי בחובות אפילו ניתקתי את האינטרנט מהפלאפון כדי 'להתנתק' מהרעשים אבל אני עכשיו מאוד מתעניין במה שקורה במשחק הפוליטי".

עם אלי ישי בבחירות האחרונות
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"עברתי שנה לא קלה אך יש גם דברים טובים. אנשים נוטים לזלזל בנבחרי ציבור שנמצאים כמעט 24 שעות סביב השליחות הציבורית. פתאום גיליתי זמן עם המשפחה והילדים, עשיתי קורס מג"דים והיום להוביל 600 לוחמים מול גזרה בעזה זה אתגר לא פחות מהאתגר הפוליטי.

''אין יוני שטבון חדש, יוני שטבון של היום מבין שהפוליטיקה היא לא הכול אבל חשובה ומצד שני ברור לי שאני רוצה לחזור לחיים הפוליטיים".