לפגוע ב'אקזיט' של משפחות המחבלים

השר בנט לערוץ 7: המכרז לבניית 42 יח"ד בקריית ארבע הוא ישן, רק בניה משמעותית תייאש מחבלים. נבלום העברת כספי רש"פ למשפחות מחבלים.

שמעון כהן , כ"ז בסיון תשע"ו | עודכן: 20:26

בנט
בנט
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

לעקוב שמתממש. בנט

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס השר נפתלי בנט, חבר הקבינט הביטחוני מדיני, לשורת ההחלטות שהתקבלה בישיבה הלילית שהתקיימה אמש (מוצאי שבת) ונועדה להציג מענה ביטחוני לגל הטרור הרצחני של הימים האחרונים.

בראשית דבריו התייחס השר בנט לאישיותו של מיכאל מרק הי"ד, "דמות מאוד מאוד מרכזית בדרום הר חברון, בעתניאל ובהתיישבות בכלל. אדם שהקרין אור גדול כל כך. זו מכה והישוב עתניאל עבר לא מעט בשנים האחרונות, ואנחנו נמשיך לחזק את הישוב לא רק ביטחונית אלא גם במענים נוספים. חלק מהדברים כבר עשיתי בתחום מערכת החינוך", סיפר השר.

באשר לישיבת הקבינט אומר השר בנט כי מדובר בישיבה רצינית ויסודית שלשמחתו חלק ניכר מההצעות שהעלה והציג התקבלו, וכעת המבחן שנותר הוא ביישומן של ההחלטות. "אנחנו נעקוב ונוודא שיש יישום".

כשהוא מתייחס להחלטות עצמן מזכיר בנט את ההחלטה למנוע את העברת הקצבאות מהרש"פ למשפחת המחבל. "יש כאן דבר הזוי. משפחת הרוצח של הלל אריאל אמורה לקבל קצבה מאוד גדולה כל חודש מהרש"פ לצמיתות. כך זה פעל עד היום. קיבלנו החלטה שזה לא יקרה יותר".

כשנשאל אם בכלל ניתן להפסיק את העברת הקצבאות הללו בהיותן לכאורה מהלך פשוט של העברה בנקאית מחשבון לחשבון, אומר השר כי הדבר אפשרי בהחלט. "אפשר להפסיק את זה ואפשר לעשות את זה. מדינה שעשתה את מבצע אנטבה תדע לעצור כספים שמגיעים לחשבון בנק וזה המפתח, לוודא שזה קורה".

הלל יפה אריאל הי"ד והוריה
צילום: יונתן סינדל / פלאש 90 / באדיבות המשפחה

"אנחנו מתמודדים עם טרור ויראלי, שונה מהטרור של האינתיפאדה השנייה. לא טרור שמאורגן מלמעלה שבו מגייסים פעיל, מציידים אותו ומשלחים אותו, אלא זה שונה. מלמעלה יש ברשתות הסתה ואנשים עם תסבוכים כאלה ואחרים מחליטים שבמקום סתם להתאבד הם ילכו לרצוח יהודים, ובלי שהם יופעלו הם הולכים ורוצחים".

מול טרור זה, סבור השר בנט, המענה הוא בשני אפיקים מרכזיים – גדיעת התהילה לה שואף המחבל ופגיעה בבני משפחתו. "מול טרור חדש כזה אנחנו צריכים כלים שונים ועיקרי הכלים הם שניים – שינוי המשוואה של אותו מחבל. היום זה מאוד כדאי כי הם מקבלים תהילת עולם והמשפחה עושה אקזיט כלכלי. דרך הרשתות נוכל לפגוע באלמנט התהילה שייפגע גם כשלא תהיה קבורה, דבר שגם הוא הוחלט, והמרכיב השני הוא שהמשפחה לא תהנה ואף תסבול".

באפיק זה של הפגיעה במשפחה התומכת בבנה המחבל מציין בנט גם ענישה של בני משפחה ששיבחו או היו מודעים לפיגוע.

לדבריו כל המהלכים הללו הם מהלכים מעשיים שנבחנו כבר גם בפן המשפטי שלהם ואינם צפויים להיתקל בהתנגדותה של מערכת המשפט ובבג"צים שיבטלו את הצעדים הללו. "אלו לא דברים שאומרים אותם ואז בג"צ בולם. אני חושב שיצאנו עם שורת פעולות והמבחן יהיה במעקב לראות שזה באמת קורה".

הרב מיכאל מרק הי"ד על רקע זירת הפיגוע
צילום: דוברות הר חברון

בהמשך הדברים נשאל בנט אודות ההכרזה על בניה של 42 יחידות דיור בקריית ארבע והקביעה של אנשי הקריה ולפיה מדובר בסך הכול במיחזור החלטות ישנות. לדבריו טענה זו אכן צודקת, "יש כאן מיחזור בענייני הבנייה, ולכן אנחנו דוחפים לבנייה רחבה הרבה יותר. הדבר שהכי ייאש מחבלים מלפעול זה כשידעו שעל כל רצח תקום עוד שכונה יקום עוד ישוב. הכוח של הבית היהודי מוגבל, אנחנו ולחצים בכל כוחנו. צריכה להיות בנייה הרבה יותר מ-42 יחידות דיור. שמנו על השולחן עוד כמה דברים וזה נושא עדיין פתוח".

לקראת סוף הדברים נשאל הדר בנט אם הוא חש בהבדל בגישתו של שר הביטחון הנוכחי לעומת קודמו משה יעלון. זאת בעיקר לנוכח ההסכמה שלא למסור גופות מחבלים לקבורה, מדיניות עליה שמר השר יעלון מתוך אמונה שהדבר יביא להרגעה מסוימת של הרוחות אצל הפלשתינים.

"אני לא נותן ציונים לשר הביטחון", משיב בנט ואומר: "מה שחשוב הוא שמה שעלה יקרה. נעקוב אחרי זה. חייבים לבצע. אני סבור שאם יבצעו את הדברים שהעלינו ואושרו - אנחנו נראה שינוי. לא כל מה שהעליתי התקבל, וזה בסדר. זה טבעו של קבינט אבל חלק ניכר מהתכנית שהצגתי התקבל, ואני רוצה לראות שבעוד שבוע ניפגש ונראה שהדברים בוצעו, שהמשפחות לא קיבלו כסף, זה טוב שמשפחת המחבל כבר נעצרה. נעקוב ונראה".