עוצרות את "האינתיפאדה המשפטית"

יוזמה משותפת של השרה איילת שקד וח"כ מועלם תמנע את תביעות הסרק של הפלסטינים נגד חקלאי הבקעה ואת התחמקותם מתשלום במקרה של הפסד.

עדו בן פורת , כ"ט בסיון תשע"ו

שקד ומועלם
שקד ומועלם
צילום: פלאש 90

פרסום ראשון. שרת המשפטים איילת שקד חתמה היום (שלישי) על "תקנות הבקעה", לפיהן בית משפט יורה לתובע שאינו ישראלי ושאין לו נכסים בישראל להפקיד ערובה כתנאי להגשת התביעה, אלא אם הביא ראשית ראיה להוכחת טענותיו.

תקנות אלו, שהיוזמה להן משותפת בין השרה שקד ליו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי, נועדו לשים סוף למצב הקיים היום.

בדין האזרחי הרגיל, אדם שמפסיד בתביעה או מגיש תביעת סרק, מסתכן בהוצאות משפט. זאת בנוסף לתשלום אגרה אותה הוא משלם מראש. אלא שבבית דין לעבודה לא חלים תשלומי אגרה והפקדת ערובה היא עניין נדיר ביותר.

בשנים האחרונות, חקלאים בבקעה נאלצים להתמודד עם גל של תביעות בבתי דין לעבודה מצד פועלים פלסטיניים, בטענות שונות המתבררות לפי רוב כתביעות סרק.

מטרת רוב התביעות היא ניסיון לסחוט כספים בשיטת "מצליח", כאשר במקרה הטוב מבחינת התובעים, החקלאים יגיעו עימם לפשרה, כדי להימנע מההליך המשפטי היקר, וכך ירוויחו "כסף קל".

במקרה הפחות טוב, שהחקלאים "ילכו עד הסוף" וינצחו – הפלסטינים, בניגוד לכל תובע אחר, לא יפסידו דבר ולא ניתן יהיה לגבות מהם הוצאות משפט, נוכח העובדה שאין להם נכסים בישראל ואילו הכניסה לשטחי A ו- B בהם הם מתגוררים אסורה לישראלים.

מצב משפטי ייחודי זה הוביל להגשת תביעות רבות, המוערכות כיום בסך של כ- 150 מיליון שקלים. על פי הנתונים שהגיעו לידי ערוץ 7, סכום הפשרה הממוצע בתביעות אלה עומד על כשישה אחוזים בלבד מגובה התביעות המקוריות.

זאת, בעוד שבתביעות דומות באזור ירושלים ותל אביב הפשרות עומדות על 30-40 אחוזים. הפער בין אחוזי ההתפשרות הממוצעים בין המחוזות השונים ממחיש את הצפת מערכת בתי המשפט בתביעות מנופחות שמבוססות על טענות סרק.

כעת, לאחר שהיוזמה של שקד ומועלם יוצאת לדרך, ניתן יהיה במקרה של תביעות סרק לחלט את הערובה שהופקדה בידי הפלסטיניים, ובכך יופחת מספר תביעות הסרק, יוקל העומס על בתי הדין לעבודה, ותופעת ניסיון סחיטת החקלאים תצומצם.

שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי "בתי המשפט נועדו לאפשר לכל מי שנעשה לו עוול לקבל את יומו. לצערי נוכחנו לראות כי ישנם המנצלים את הזכות הזו כדי לעשות עוול למעסיקים, כאשר אין יכולת לפרוע מהם הוצאות משפט במקרה של הפסד. לא אאפשר דבר זה. הכלל של 'עשיית עושר ולא במשפט' חל על כל אחד".

לדברי ח"כ שולי מועלם רפאלי, המציאות בה נעשה שימוש במערכת המשפט ככלי שנועד לפגוע באזרחי המדינה ובתפקודם של בתי המשפט עצמם, חייבת להיפסק. ''אין התנגדות לתביעות מוצדקות ואמתיות כי אם לתביעות הסרק שמשמשות ככלי מאבק במדינת ישראל וכניסיון לעשוק את החקלאים".