הנער מיצהר ישהה במעצר בית לילי

בימ"ש השלום בפ"ת קבע כי הנער מיצהר שהורחק מיו"ש יאלץ למסור כתובת קבועה מחוץ ליהודה ושומרון ולשהות בה במעצר בית לילי.

ידידיה בן אור , כ"ט בסיון תשע"ו

בית משפט
בית משפט
צילום: אייסטוק

שופט בית משפט השלום בפתח תקוה ארז נוריאלי פרסם אחר הצהריים (שלישי) את החלטתו בעניין הנער מיצהר שהורחק מבית הוריו בצו מנהלי.

הנער נעצר לאחר שנשאר בבית הוריו במקום לעבור לחווה מבודדת בדרום אליה דרשו בצה"ל ובמשטרה שיעבור למרות שבעל החווה לא הסכים לכך. בעקבות כך הוגש נגד הנער כתב אישום שכלל עבירה של הפרת הוראה חוקית בשל הימצאותו בביתו והפרעה לשוטר בשל העובדה שקרע את הצו שנמסר לו.

השופט נוריאלי קבע כי לא נשקפת מסוכנות מהנער בשל הפרת הצו, וכי בית משפט השלום אינו הערכאה המתאימה לדון בחוקיות הצו עצמו, אולם הורה שכל עוד הצו המנהלי בתוקף הנער ישהה במעצר בית לילי בין השעות 22:00 ל-5:30 מחוץ ליהודה ושומרון, ובנוסף יגיע לחתום במשך 45 יום מדי יום בתחנת המשטרה הקרובה.

השופט קבע כי עד היום אחר הצהריים תימסר כתובת מגורים של הנער, אולם עו"ד חי הבר מארגון 'חוננו' ביקש לעכב את ביצוע ההחלטה והודיע כי יערער על ההחלטה לבית המשפט המחוזי משום שלנער אין היכן להתגורר. בעקבות הבקשה הורה השופט על עיכוב ביצוע ההחלטה עד מחר בצהריים.

עו"ד הבר מציין כי בשבוע האחרון נודד הנער מבית לבית מדי לילה ושהה אצל חברים ובני משפחה, אולם הללו אינם מעוניינים לקבלו ליותר מלילה אחד מאחר ולטענתם מדי לילה מגיעים שוטרים בשעות הקטנות של הלילה לביקורות ברוטאליות וקולניות המפרות את שלוות הדיירים והשכנים. בחלק מהמקרים הגיעו שוטרים מספר פעמים בלילה.

בארגון טוענים כי נציג המשטרה התחייב לפני שבוע וחצי בבית המשפט המחוזי כי יגיעו בשעות סבירות לביקורות שיערכו, אולם בפועל כאשר שהה הנער בבית סבו וסבתו הגיעו שוטרים לבית בשעה 4:00 לפנות בוקר, והתנהגו בגסות לסבא והסבתא תוך שהם מטיחים בהם כי יגיעו לביתם מתי שהם רוצים. הסבתא סיפרה כי לא הצליחה להירדם לאחר מכן ולתפקד כראוי ביום המחרת.

אדם אחר שאירח את הנער בביתו שבגבעתיים סיפר כי השוטרים שהגיעו צלצלו בטעות אצל השכנים והעירו אותם בשעת לילה מאוחרת ושכנים פנו אל רעייתו ושאלו אותה האם מתגוררים בביתם עבריינים.

סנגורו של הנער מסר בתגובה: "קשה להאמין שבשנת 2016 קטין מושלך מבית הוריו ללא תסקיר שירות מבחן ועל בסיס צו מנהלי ללא נימוק. מדובר בשערוריה. לקטין אין היכן לשהות והצורה הברוטאלית בה מפקחת המשטרה על קיום מעצר הבית הלילי מביאה לכך שאין מי שמוכן לקבלו באורח קבע. מקומו בביתו ואני מקווה שבית המשפט המחוזי יקבל את עמדתנו ויורה על ביטול ההחלטה".

"דרישות הצו, וכעת גם של בית המשפט אינן הגיוניות", אומרים בני משפחתו של הנער. "אין לו היכן לשהות. הוא ילד בן 15 וכאשר המשטרה מתנכלת למי שמארח אותו כיצד ניתן לצפות שימצא לו מקום מגורים? מקומו הטבעי הוא בבית ביצהר ולא יתכן שבשל צו מנהלי לא מנומק וללא ראיות הוא יגורש מביתו ומשפחתו. אנחנו נערער ונאבק כדי לבטל את הצו".

בתוך כך, הוריו ואחיו של הנער שוהים באוהל מחאה שפתחו בשכונת קרית משה בירושלים סמוך לישיבת מרכז הרב. רבנים ואישי ציבור, כמו גם תושבים רבים מהאזור הגיעו להביע תמיכה במאבקם.